Öt ok, amiért Putyin jobban tisztelheti Trumpot, mint Bident
Az egész világ arra vár, hogy mikor kezdődhetnek meg a béketárgyalások.
A szakértő szerint „az EU és annak intézményei nem humanitárius szuperhatalmak, hanem képmutató szuperhatalmak”.
A Hetek Originals március 27-i, hétfői adásában Robert C. Castel biztonságpolitikai szakértővel többek között a nagyhatalmak képmutatásáról, a háromdimenziós városostromokról, valamint a különböző béketervekről is beszélgetett a műsorvezető, Morvay Péter.
A beszélgetés elején elhangzott, hogy az orosz-ukrán háborúnak a 13. hónapjában járunk, de ennek ellenére alig hallani olyan hangokat, amelyek a harcok tényleges lezárását, valamint béketárgyalásokat sürgetnének. Erre Castel úgy reagált, hogy
„az Európai Unió és annak intézményei nem humanitárius szuperhatalmak, hanem képmutató szuperhatalmak”.
Majd hozzátette, „mondhatunk bármit Kínáról, az Egyesült Államokról, vagy Oroszországról, ők legalább nem képmutatók. Amit deklarálnak, azt csinálják” – hangsúlyozta a szakértő.
Morvay ezután idézte Mick Wallace ír EP-képviselőt, aki az Európai Parlamentben arról beszélt, hogy az EU és vezetői egyszerre szeretnének erősebb kontinenst, ugyanakkor egyre mélyebben belebonyolódnak egy olyan háborúba, amely „a világ nagy részét ez nem érdekli”.
Erre a biztonságpolitikai szakértő azt mondta, hogy „az európai politikusok számára minden válság vagy probléma, amire a válasz az, hogy egy még erősebb, még föderálisabb Európára van szükség, azt a válságot igyekeznek minél inkább fokozni, kihúzni. (...)
Azok a pacifisták, akik az Uniót vezetik, nem véletlenül próbálják állandóvá tenni ezt az ukrán háborút,
mert olyan eszközt látnak benne, ami legitimizálja az EU föderalista törekvéseit. (...) Azt látom, hogy ez a háború egy eszköz Európa belső politikájának az átalakítására” – húzta alá Robert C. Castel.
A teljes beszélgetést alább tekinthetik meg:
Nyitókép: Földvári Árpád/Mandiner
***