Financial Times: Putyin rövidesen beváltja az ígéretét, már a hétvégén Oresnyik rakéták zúdulhatnak Ukrajnára
Hamarosan nehéz helyzetbe kerülhet Ukrajna a brit lapnak nyilatkozó tisztviselők szerint.
A felek telefonon beszéltek és kijelentették, hogy az orosz-kínai kapcsolatok példátlanul magas szintre jutottak és folyamatosan javulnak.
Kína jogosnak minősítette Oroszországnak a nemzeti érdekek védelmében tett lépéseit a kívülről érkező kihívásokkal szemben – közölte a Kreml sajtószolgálata Vlagyimir Putyin és Hszi Csin-ping kínai elnök szerdai telefonbeszélgetéséről kiadott tájékoztatójában. A két vezető az orosz elnöki hivatal közleménye szerint megállapította, hogy Moszkva és Peking csakúgy, mint korábban, közös vagy nagyon közeli álláspontot vall a nemzetközi politikában, következetesen védi a nemzetközi jog alapelveit, és a nemzetközi kapcsolatok valóban többpólusú és igazságos rendszerének kiépítésére törekszik.
Putyin és Hszi megerősítette készségét a koordináció erősítésére és kölcsönös támogatására a multilaterális fórumokon, egyebek között az ENSZ-ben. Hangsúlyozták a Sanghaji Együttműködési Szervezeten és a BRICS-en (Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika együttműködésén) belüli munka fontosságát, különös tekintettel az utóbbi szervezet közelgő, június 23-24-én kínai elnökség alatt megtartandó csúcstalálkozójára.
Kijelentették, hogy az orosz-kínai kapcsolatok példátlanul magas szintre jutottak és folyamatosan javulnak.
A felek megállapodtak, hogy az „illegitim nyugati szankciók” miatt súlyosbodott helyzetben bővítik együttműködésüket az energetikában, a pénzügyekben, az iparban, a közlekedésben, illetve más területeken is. Megvitatták a kétoldalú kereskedelmi és gazdasági együttműködés kilátásait, amelynek nagyságrendje idén rekordot fog dönteni.
Putyin ismertette az ukrajnai helyzet és az orosz „különleges hadművelet” által megoldandó feladatok elvi értékelését. Hszi a moszkvai tájékoztatás szerint rámutatott Oroszországnak a biztonságát fenyegető külső kihívásokkal szemben, az alapvető nemzeti érdekeinek védelme érdekében tett intézkedései jogszerűségére. A két elnök megvitatta Oroszország és Kína katonai haditechnikai kapcsolatainak továbbfejlesztését.
A felek a „hagyományosan meleg és barátságos megbeszélésen” megállapodtak a kétoldalú kapcsolatok ápolásának folytatásában mind államfői, mind pedig minisztériumi és más hivatali szinten. Az orosz média felhívta a figyelmet arra, hogy Putyin és Hszi a kínai elnök 69. születésnapján beszélt egymással.
A TASZSZ hírügynökség a Kínai Központi Televízióra hivatkozva azt írta, hogy Hszi kifejezte Kína készségét az Oroszországgal történő szoros stratégiai együttműködésre, a kölcsönös támogatásra, „szem előtt tartva mindkét fél szuverenitással és nemzetbiztonsággal kapcsolatos kulcsfontosságú érdekeit”.
(MTI)
(Archív fotó: Hszi Csin-ping kínai elnök (j) fogadja orosz hivatali partnerét, Vlagyimir Putyint Pekingben 2022. február 4-én. Putyin a 2022-es pekingi téli olimpia hivatalos megnyitójára érkezett a kínai fővárosba.MTI/EPA/Szputnyik/Alekszej Druzsinyin)