Tegnap az európai kutatóintézeteket, egyetemeket képviselő szervezetek közös nyilatkozatban bírálták az Unió online platformokat érintő jogszabálytervezetét, és arra kérték Brüsszelt, hogy
a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály véglegesítése során vegyék figyelembe az akadémiai világ szempontjait is.
A digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály (Digital Services Act, DSA) egyik legfőbb célja, hogy megteremtse az internetes szolgáltató platformok felelősségi szabályait, elszámoltathatóvá téve azokat. A cikkben szóban forgó digitális piacokról szóló jogszabály (Digital Markets Act, DMA) az internetes szférában úgy nevezett „kapuőr” szerepet betöltő tartalomközvetítő platformok tisztességes piaci működését hivatott garantálni.
, hogy megteremtse az internetes szolgáltató platformok felelősségi szabályait, elszámoltathatóvá téve azokat. A cikkben szóban forgó digitális piacokról szóló jogszabály (Digital Markets Act, DMA) az internetes szférában úgy nevezett „kapuőr” szerepet betöltő tartalomközvetítő platformok tisztességes piaci működését hivatott garantálni.A szervezetek szerint a digitális archívumok, könyvtárak, illetve adatbázisok szerepe a kutatásban és az oktatásban is megkerülhetetlen, nélkülük nem lehetne biztosítani az eredményes kutatótómunkát. A nem profitorientált tudományos és oktatási adattárak, digitális archívumok is várhatóan a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály hatálya alá fognak esni,
ezzel nehéz helyzetbe hozva az európai felsőoktatást.
Ez nemcsak új jogi akadályokat jelenet, hanem többletköltségekkel is jár majd. A szervezetek szerint azonban az új jogszabály egyik legnagyobb problémája, hogy nem követi az eddigi uniós szabályozások gyakorlatát. Eddig az EU-ban a szerzői jogok védelme esetében is külön elbírálás alá estek a tudományos szerveztek és egyetemek, az új jogszabálytervezet megalkotói ugyanakkor még ezt a jól bevált gyakorlatot sem vették figyelembe.
Az akadémiai szereplők, a tudományos intézményeket tömörítő szervezetek úgy vélik,
a megoldást egyedül az jelentené, ha a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály nem vonatkozna a kutatási és oktatási szektorra.
Azt az EP-javaslatot, hogy csak egyes rendelkezések alól kapjanak felmentést az intézmények a szervezetek nem tudják elfogadni, ezzel ugyanis tovább növekedne az intézmények adminisztratív terhe.