És még mondják, hogy a magyar választó passzív, nehezen mozdul!
A rendőrség, ami mégiscsak legjobban ismer minket, másképp gondolja. Az ORFK 20 000 kézi működtetésű könnygázgránátot vásárol.
Pokémon Gózásért bocsátottak el két Los Angeles-i rendőrt a rendőrkapitányság kötelékéből. A két rendőrnek egy folyamatban lévő rabláshoz kellett volna kivonulni.
Elvesztette állását az a két Los Angeles-i járőr, akik a népszerű mobilos játékkal, a Pokémon Góval játszottak ahelyett, hogy egy folyamatban lévő rabláshoz siettek volna ki. Az intézkedésnél fontosabb volt a Snorlax nevű Pokémon befogása.
Az ügy aktájában foglaltak arra engednek következtetni, hogy
felvéve azt, hogy a vészhívás idején a két rendőr a telefonjával volt elfoglalva.
A járőrök felettese rádión követte a rablással kapcsolatos fejleményeket, miközben értetlenül tapasztalta, hogy a közelben tartózkodó rendőrök autója mindeközben egy helyben áll, majd elhajt egy teljesen más irányba. Az eset körülményeiből kiderül az is, hogy a járőrök észlelték a folyamatban lévő rablás miatti rádiókommunikációt, de mivel inkább játszani szerettek volna, inkább a „hatos kódot” küldték vissza a diszpécsernek. Ez azt jelenti, hogy az „egység a járőrkocsin kívül tartózkodik és nyomoz”.
Az autóban működő diktafon tanúsága szerint az egyik rendőr társát ehelyett arra figyelmeztette, hogy Snorlax „épp most bukkant fel”, a rendőrök pedig az ezt követő 20 percet pokemonozással töltötték.
A hang- és videófelvételekből kiderült továbbá, hogy Snorlax befogását követően a rendőrök
2016-os indítása óta több millió játékost vonzott világszerte a Pokémon Go. Az applikáció az okostelefon kamerája, a kiterjesztett valóság és a GPS-szolgáltatás keverésével lehetővé teszi a használója számára, hogy okostelefonnal a kezében a környék bizonyos pontjait felfedezve mesebeli lényekre „vadásszon”. A játékot azzal (is) szokták reklámozni, hogy miközben a kiterjesztett valóság technológiáját fejleszti, kiváló testmozgási lehetőségekkel is szolgál, miközben segít a helyi vállalkozások fenntartásában is. A játékkal kapcsolatban a legtöbb kritika pedig azzal kapcsolatos, hogy használatával összefüggésben számos esetben történt baleset.
Éppen ezért a két járőrt egyrészt a folyamatban lévő rablás figyelmen kívül hagyása, másrészt pedig a felettes félrevezetése miatt vonták felelősségre. Megsértették a szabályzatot harmadrészt amiatt is, hogy nem válaszoltak akkor, amikor már külön őket hívták, de az iratokból kiderül az is, hogy külön vádpont szól arról, hogy a két járőr „Pokémon Gót játszott műszakban, a rendőrautóban”.
Az ügy részletei angol nyelven itt érhetők el, amelynek egyik lábjegyzetében, a 8. oldalon elolvasható, hogy miként lehet egy rajzfilmen alapuló mobilos játékot hivatali nyelvezettel bemutatni. Nagyjából így:
„Ahogyan a játékosok a valóságban mozognak, úgy teszik ezt játékbeli »avatárjaik« is a játékbeli térképen is. Amikor a játékosok Pokémonnal találkoznak, a játékos mobileszköze »a Pokémon képmását kezdi el ábrázolni, úgy, mintha az a valóságban is a játékos közelében lenne.« Ezt követően a játékos »egy Pokélabdát dobhat a Pokémon irányába, s teheti ezt oly módon, hogy a labdát a mobileszköz képernyőjének aljáról a Pokémon irányába pöcköli.« Ha a Pokémont »sikeresen befogják, a játékos tulajdonába kerül«, amiért a játékost »kétfajta jutalom illeti: cukorka és csillagpor«. Ezek szükségesek ugyanis »a Pokémon harci erejének növeléséhez«, vagy ahhoz, hogy »a Pokémont fejlődésre bírják«. A játék »legfőbb célja«, hogy »a Pokédex, vagyis az összes Pokémont felsoroló virtuális könyv összes rovatát kitöltsék oly módon, hogy az összes Pokémont befogják és az evolúció csúcsára fejlesztik.«”
Kép: PATRICK SEEGER / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP
Dobozi Gergely