Egy nép, egy birodalom, egy vezér – ezt olvasták 2024-ben!
Vajon hogy menekült volna meg negyedmillió magyar, „ha az EU hagyja”? Mit üzentek hazánknak Svédországból? S mit kaptunk von der Leyentől?
Kereskedelmi és jogi szempontból Észak-Írország a „senki földjén”, vagyis a brit és az uniós szabályozás ütközőzónájában volt eddig.
Az európai Bizottság várhatóan a mai nap folyamán ismerteti azokat a módosításokat, amelyek segítésével a Nagy-Britanniából Észak-Írországba tartó gyógyszerszállítás jogi akadályait megszüntetik.
Észak-Írország ugyanis a közös európai piac része, míg Anglia, Skócia és Wales nem, így jövőre a brit cégeknek az EU-ba vagy Észak-Írországba kellene költöztetniük a logisztikai és tesztelési tevékenységüket, hogy megfeleljenek az uniós előírásoknak.
Azonban ez rendkívül költséges, így könnyen lehet, hogy a vállalatok inkább beszüntetik az Észak-Írország irányú gyógyszerszállításukat. Ezzel viszont
A megoldást egyedül az jelentheti, ha az Európai Bizottság a kivételes helyzetet figyelembe véve módosítja a hatályos szabályokat. Vagyis a posztbrexit Egyesült Királyságának engedélyezi, hogy a gyógyszerszállítással kapcsolatos tevékenységek ne csak Észak-Írországban, hanem a brit-szigeteken belül mindenhol zavartalanul folyhassanak tovább.
A változás más kisebb tagállamok – így többek között Ciprus, Írország és Málta – számára is előnyös lehet, hiszen ezen országok eddig is Nagy-Britanniából szereztek be bizonyos gyógyszereket.
Egy további, kizárólag Észak-Írországra vonatkozó változtatás pedig várhatóan lehetővé fogja tenni azt is, hogy az országrészen belül olyan gyógyszereket is forgalmazhassanak, melyeket a brit gyógyszerfelügyeleti hatóság már engedélyezett, de az Európai Gyógyszerügynökség még nem hagyott jóvá.
Várhatóan ezzel Észak-Írország helyzete is stabilizálódhat az Egyesült Királyságon és a közös európai piacon belül, és újabb kereskedelmi ellentétre születhet pragmatikus megoldás.
Gergi-Horgos Mátyás
Fotó: PAUL FAITH / AFP