Az uniós költségvetés kifizetései a jogállamisághoz vannak kötve, ám ennek részleteit még ki kell dolgozni – mondta az Euronewsnak adott exkluzív interjújában Charles Michel. Az Európai Tanács elnöke azonban hozzátette, a júliusi zárónyilatkozatot többféleképpen lehet értelmezni.
„Van kapcsolat az uniós költségvetés, a helyreállítási alap pénzei és a jogállamiság között. Most az Európai Parlamenttel és a tagállamokkal együtt dolgozzuk majd ki azt, hogy ezt a döntést hogyan alkalmazzuk a gyakorlatban. Ez nem lesz könnyű, több értelmezés is van jelenleg. De biztos vagyok abban, hogy megoldást találunk majd” – mondta Charles Michel egy Brüsszeli Gazdasági Fórumon.
A portál rámutat, hogy az uniós csúcs zárónyilatkozata tartalmazza, hogy fontos megvédeni az unió pénzügyi érdekeit. Ezek megszegésekor „az Európai Bizottság javasol majd intézkedéseket az Európai Tanács számára minősített többségi eljárással. Az Európai Tanács sürgősséggel visszatér az ügyre”.
Erre a bekezdésre utalva a magyar kormány álláspontja az, hogy a jogállamiság ügye le lett választva a költségvetésről. Hiszen ezt a passzust leginkább költségvetési visszaélésekre lehet alkalmazni, vagyis a jelenlegi formájában a demokrácia hiányára, például a sajtószabadság helyzetére nem adható büntetés. Viszont a zárónyilatkozat általánosságban megemlíti a jogállamiság fontosságát is, ezért széles teret ad az értelmezésnek. Az Európai Parlament viszont ragaszkodik ahhoz, hogy a jogállamisági gondok esetén a kifizetéseket megtagadhassa az unió. Az ügy nem csak Magyarország, illetve Lengyelország esetében fontos, többen Bulgária esetében is alkalmaznák ezt a passzust, ahol tüntetők hónapok óta követelik a kormány lemondását korrupció gyanúja miatt.