„A rendőrség nem rasszista, a rendőrség demokratikus, nem ő választja a bűnözést, nem ő választja a bűnözés színét, hanem életeket ment függetlenül az egyének bőrének színétől” – hangsúlyozta egy rendőri szakszervezet vezetője.
Bilincseket a földre hajítva tüntettek a párizsi Champs Elysées sugárúton pénteken francia rendőrök a szerintük rendőrellenes közhangulat és Christophe Castaner belügyminiszter megszólalásai miatt a koronavírus-járvány miatti gyülekezési tilalom ellenére. A rendőri szervezetek meghallgatást kérnek Emmanuel Macron államfőtől.
„A kollegák nem bírják tovább. Hónapok óta tart” – mondta újságíróknak Fabien Vanhemerlryck, az Alliance rendőri szakszervezet vezetője, amikor a menet a belügyminisztérium elé ért. „A rendőrség soha nem állt a törvények felett, de nem is kerülhet a törvények alá” – tette hozzá, a köztársasági elnök támogatását és tiszteletét kérve a rendőrök iránt.
„A rendőrség nem rasszista, a rendőrség demokratikus, nem ő választja a bűnözést, nem ő választja a bűnözés színét, hanem életeket ment függetlenül az egyének bőrének színétől” – hangsúlyozta a szakszervezeti vezető.
Országszerte tüntettek a rendőrök
A rendőrök csütörtökön és pénteken országszerte több jelképes megmozdulást is szerveztek bilincsek földre hajításával, hogy így fejezzék ki a felháborodásukat amiatt, hogy a kormány nem támogatja eléggé őket.
A kormány az elmúlt napokban nem győzte csendesíteni a hazai közéleti vitákat a rendőri erőszakról és rasszizmusról, amelyeket az amerikai tüntetések váltottak ki. Az elmúlt héten többször is több mint 20 ezren tiltakoztak francia nagyvárosokban a rendőri rasszizmus ellen, és szombaton is újabb megmozdulások várhatók. Az első, incidensekkel végződő megmozdulást egy 2016-os rendőri előállítást követően elhunyt 24 éves fekete bőrű férfi, Adama Traoré családja szervezte.
Betiltják a fojtófogás alkalmazását
Christophe Castaner belügyminiszter hétfőn jelentette be, hogy ezentúl nem alkalmazható az előállításokkor az úgynevezett fojtófogás, amely George Floyd halálát is okozhatta, és zéró toleranciát hirdetett a rendőri rasszizmus ellen. A rendőrök körében elsősorban az a bejelentés váltott ki felháborodást, amely szerint ezentúl automatikusan felfüggesztik a rendőröket rasszista cselekmények vagy kijelentések gyanúja esetén.
Szerdán Edouard Philippe miniszterelnök a szenátusban jelezte, hogy megbízik a rendőri erőkben, Emmanuel Macron pedig elítélte a rasszizmust és a diszkriminációt, amit a „köztársasági egyetemesség elárulásának” nevezett, de megvédte a rendőri erőket, amelyeknek „elsöprő többsége nem tudná magát besározni”. Nicole Belloubet igazságügyi miniszter pedig úgy vélte, hogy a rendőrök elleni megmozdulások le fognak csendesedni.
(MTI)