Miközben egy járványügyi szakértő azt jósolta, hogy Oroszországban ősszel megkezdődhet az új típusú koronavírus elleni tömeges oltás, Mihail Misusztyin orosz miniszterelnök hétfőn arra intette honfitársait, hogy a SARS-Cov-2 koronavírus ismételt behurcolásának veszélye miatt tartózkodjanak a külföldi utazásoktól.
Ősszel megkezdődhet a tömeges vakcináció
„Igen, a koronavírus-fertőzés terjedése elleni küzdelemben értünk el sikereket, de emlékszünk rá, hogy a fertőzést külföldről hurcolták be, ezért célszerűnek tartjuk a külföldi turistautaktól való tartózkodást” – mondta Misusztyin a járványellenes koordinációs tanács elnökségi ülésén. Az orosz kormányfő rámutatott, hogy miközben több, az idegenforgalmi bevételektől függő ország a karanténelőírások lazítása mellett döntött, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) még nem tett erre javaslatot. Arra figyelmeztette honfitársait, hogy túl nagy árat fizethetnek néhány napos nyaralásért.
A VCIOM állami közvélemény-kutató intézet szerint az oroszok 31 százaléka tervezi, hogy szabadságot vegyen ki nyáron. Közülük 61 százalék belföldi nyaralásra készül, és csak 4 százalék gondolkodik azon, hogy külföldre utazzon. Tavaly az oroszok 13 százaléka fordult meg más országban a szabadság alatt. Dmitrij Csernisenko miniszterelnök-helyettes hétfőn bejelentette, hogy Oroszország június 1-jétől elkezdi fokozatosan feloldani a belföldi turizmusra vonatkozó korlátozásokat. Anna Popova tisztifőorvos, az orosz fogyasztóvédelmi felügyelet (Roszpotrebnadzor) vezetője úgy vélekedett, hogy a maszkviselési kötelezettséget egy-két hónapig még mindenképp be kell tartani.
Alekszandr Gincburg akadémikus, a Nyikolaj Gamaleja nevét viselő Nemzeti Járványügyi és Mikrobiológiai Kutatóintézet (NICEM) igazgatója, a Pervij Kanal állami tévécsatornának nyilatkozva hétfőn kijelentette, hogy kimutatták az új típusú koronavírus antitestjét azoknak a kollégáinak a vérében, akik beadták maguknak a Covid-19 ellem készülő perspektivikus vektorvakcinát. Gincburg pénteken arról számolt be, hogy az oltóanyagnak nincs mellékhatása.
Az akadémikus úgy vélekedett, hogy Oroszországban ősszel már megkezdődhet a tömeges vakcináció, de a folyamat akár hét-kilenc hónapig is eltarthat.