Ezt is megértük: Nyugat-Európa lezárja a határait a szír bevándorlók előtt!
A legtöbb nyugat-európai országban már nem dívik a Willkommenskultur, a nyitott gondokodást felváltotta a hűvös pragmatizmus.
„A liberális demokrácia megkérdőjelezésének nem éppen kedvező irányzata számos országban, és nem csak Közép-Európában, látható. Úgy vélem, hogy a liberális demokrácia védelmének közös feladatnak kellene lennie" – nyilatkozta Tomás Petrícek új cseh külügyminiszter.
Tomás Petrícek új cseh külügyminiszter szerint a liberális demokrácia megkérdőjelezése nem csak Közép-Európára jellemző, ezért védelmének közös feladatnak kellene lennie.
„A liberális demokrácia megkérdőjelezésének nem éppen kedvező irányzata számos országban, és nem csak Közép-Európában, látható. Úgy vélem, hogy a liberális demokrácia védelmének közös feladatnak kellene lennie" – nyilatkozta Petrícek abban az interjúban, amelyet a Respekt című liberális cseh politikai hetilap közölt most megjelent számában.
A cseh diplomácia vezetője erről akkor beszélt, amikor a riporter az Európai Parlamentben elfogadott Magyarországot bíráló határozattal kapcsolatban faggatta. Petrícek azt mondta, hogy ő a szavazáskor nagy valószínűséggel tartózkodott volna.
A politikus úgy vélekedett, hogy szükség volt a vitára Magyarországgal kapcsolatban „elfordulásáról a liberális demokráciától", a politikai ellenzék elnyomásáról és a médiaszabadságról, azonban a szankciós folyamat megindítására való felszólításra, az ország „kiszavazására" az új európai parlamenti választások és az új Európai Bizottság felállása előtt nem. „Ez csak indulatokat vált ki" – mondta Petrícek.
A miniszter szerint a visegrádi csoportnak (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia) most is megvan a maga jelentősége. „Ez egy érdekkoalíció, amely segít érvényesíteni témáinkat és prioritásainkat az Európai Unióban" – szögezte le.
Tomás Petrícek úgy gondolja, hogy Csehország Közép-Európában a „nyugodt erő" szerepét játszhatná el szomszédai irányában.
Arra válaszolva, mire is gondol pontosan, a miniszter kifejtette: „beszélni kell Magyarországgal és Lengyelországgal arról, mi az, ami zavar minket, mi az, ami helytelen. Éppen abból kifolyólag, hogy a visegrádi csoportban közel vagyunk egymáshoz, nyitottak lehetünk, és partnereinkkel a kellemetlen dolgokról is beszélhetünk. Novemberben találkozom a magyar és a lengyel kollégámmal, s a jelzett témákat meg akarom nyitni."
A riporter felvetésére, milyen cseh politikai fog érvényesülni Magyarországgal kapcsolatban , amikor Andrej Babis miniszterelnök és a külügyminiszter véleménye eltér egymástól, Peterícek felhívta a figyelmet arra, hogy a Magyarország elleni szankciós eljárás megindításáról az Európai Tanács dönt, ahol a kormányfők vannak jelen. „A tanácskozásra való felhatalmazást azonban a kormány adja, és mi, mint külügyminisztérium részt veszünk ennek az előkészítésében. Beszélni akarok a kormányfővel Magyarországról és, ahogy már elmondtam, nem fogok szemet hunyni az országban zajló folyamatok felett" – jelentette ki az Respektben megjelent interjúban az új cseh külügyminiszter.
(MTI)