Cseh külügyminiszter: Közösen kellene védelmezni a liberális demokráciát

2018. október 23. 11:23

„A liberális demokrácia megkérdőjelezésének nem éppen kedvező irányzata számos országban, és nem csak Közép-Európában, látható. Úgy vélem, hogy a liberális demokrácia védelmének közös feladatnak kellene lennie" – nyilatkozta Tomás Petrícek új cseh külügyminiszter.

2018. október 23. 11:23

Tomás Petrícek új cseh külügyminiszter szerint a liberális demokrácia megkérdőjelezése nem csak Közép-Európára jellemző, ezért védelmének közös feladatnak kellene lennie.

„A liberális demokrácia megkérdőjelezésének nem éppen kedvező irányzata számos országban, és nem csak Közép-Európában, látható. Úgy vélem, hogy a liberális demokrácia védelmének közös feladatnak kellene lennie" – nyilatkozta Petrícek abban az interjúban, amelyet a Respekt című liberális cseh politikai hetilap közölt most megjelent számában. 

A cseh diplomácia vezetője erről akkor beszélt, amikor a riporter az Európai Parlamentben elfogadott Magyarországot bíráló határozattal kapcsolatban faggatta. Petrícek azt  mondta, hogy ő a szavazáskor nagy valószínűséggel tartózkodott volna. 

A politikus úgy vélekedett, hogy szükség volt a vitára Magyarországgal kapcsolatban „elfordulásáról a liberális demokráciától", a politikai ellenzék elnyomásáról és a médiaszabadságról, azonban a szankciós folyamat megindítására való felszólításra, az ország „kiszavazására" az új európai parlamenti választások és az új Európai Bizottság felállása előtt nem. „Ez csak indulatokat vált ki" – mondta Petrícek. 

A miniszter szerint a visegrádi csoportnak (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia) most is megvan a maga jelentősége. „Ez egy érdekkoalíció, amely segít érvényesíteni témáinkat  és prioritásainkat az Európai Unióban" – szögezte le. 

Tomás Petrícek úgy gondolja, hogy Csehország Közép-Európában a „nyugodt erő" szerepét játszhatná el szomszédai irányában. 

Arra válaszolva, mire is gondol pontosan, a miniszter kifejtette: „beszélni kell Magyarországgal és Lengyelországgal arról, mi az, ami zavar minket, mi az, ami helytelen. Éppen abból kifolyólag, hogy a visegrádi csoportban közel vagyunk egymáshoz, nyitottak lehetünk, és partnereinkkel a kellemetlen dolgokról is beszélhetünk. Novemberben találkozom a magyar és a lengyel kollégámmal, s a jelzett témákat meg akarom nyitni." 

A riporter felvetésére, milyen cseh politikai fog érvényesülni Magyarországgal kapcsolatban , amikor Andrej Babis miniszterelnök és a külügyminiszter véleménye eltér egymástól, Peterícek felhívta a figyelmet arra, hogy a Magyarország elleni szankciós eljárás megindításáról az Európai Tanács dönt, ahol a kormányfők vannak jelen. „A tanácskozásra való felhatalmazást azonban a kormány adja, és mi, mint külügyminisztérium részt veszünk ennek az előkészítésében. Beszélni akarok a kormányfővel Magyarországról és, ahogy már elmondtam, nem fogok szemet hunyni az országban zajló folyamatok felett" – jelentette ki az Respektben megjelent interjúban az új cseh külügyminiszter. 

(MTI)

Összesen 42 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
silenceCZ
2018. október 23. 16:07
azért annyit megjegyeznék, hogy ez a szerencsétlen barom egészen véletlenül külügyér ( más nem volt, vagy nem nevezte ki a köztársasági elnök ). A megszűnőben lévő szocik embere, akik hasonlóan az szdsz-hez felhalmoztak kb. 3,5 mld forintnak megfelelő adósságot és előbb-utóbb a végrehajtó megadja nekik a kegyelemdöfést. Nem hiszem, hogy ez az idióta Petricsek véleményére bárki is kíváncsi. Ráadásul a beszélgetés az ultraliberális Respect c. lapban jelent meg, nagy kérdés, hogy mi hangzott el valójában.
Pelso j.
2018. október 23. 12:42
Hát igen. Lassan a V4-en belül is kínossá válik a sehova nem vezető illiberális hablaty.
KannibálTatárÚr
2018. október 23. 12:35
Petříček a ČSSD (sociáldemokraták) embere. A cseh kormányban 3 hónapja nincs külügymin., mert az előző jelöltet, Poche-t Zeman KE nem nevezte ki. Poche jelölésével az ME Babiš sem értett egyet. A probléma az egészben, hogy Petříček Poche embere. Poche euroképviselő és Petříček az aszisztense volt... (Poche a képviselőség mellett akart külmin. lenni...). Poche viszont EU-párti, migránspárti. A logika szerint Petříček ugyanúgy alkalmatlan külügyminiszternek, mint Poche. A második jelöltet is megvétózni viszont nem nagyon lehetett sem az elnök, sem az ME részéről. Azt hiszem ez a kinevezés még sok problémát okoz a cseh kormányban. Nem egészséges, ha az ME-nek és a külügyminiszternek mások a nézetei.
drkovax
2018. október 23. 12:30
Ez se lesz sokáig külügyminiszter. Az elődje is egy ilyen szöveg után tűnt el a süllyesztőben Babiš és Zeman közös akciójaként ...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!