Ha valaki nem tartja be a schengeni szabályokat, zárjuk ki!
Mint elmondta, 2016 februárjában, a visegrádi együttműködés létrejöttének 25. évfordulóján Csehország útnak indít egy kezdeményezést, amelynek keretében a kontinens népei együtt gondolhatják át, hogy hol tart ma Európa. „Az a célunk, hogy a közös gondolkodás eredményeképpen kerekedjen ki mindebből egy vízió” – mondta. Hozzátette: meg kell vitatni például azt a problémát, hogy a migránskérdés kezelését Brüsszel magához akarja vonni.
Fontos téma lehet a kormányfő szerint az is, hogy ha egy tagállam nem tartja be az unión belüli szabad mozgást biztosító schengeni szerződést, „akkor azt zárjuk ki, vagy pedig szorítsuk rá, hogy betartsa”. Érdemesnek tartaná felvetni azt a kérdést is, „hogy helyes döntés volt-e az európai alapszerződésekből kihagyni a szellemi gyökerekre, a keresztény alapokra való utalást”.
„Őrült és veszélyes gondolatnak” nevezte a miniszterelnök a nemzetek nélküli Európa és egy Európai Egyesült Államok létrehozásának gondolatát. A migrációs kérdésben mutatott reakciók alapján azonban úgy vélte, az európai emberek képesek lesznek arra, hogy „megvédjék magukat és a kontinenst ezzel a gondolattal szemben”.
Nincsenek párhuzamos társadalmaink, ez a versenyelőnyünk
Orbán visszautasította azt a létező, de lassan megszűnő megközelítést, hogy a közép-európai országoknak hálásaknak kell lenniük a kapott forrásokért, és cserében „csendben maradniuk”. Kijelentette: ha ma a régió országai nem teljesítenének ilyen jól, akkor az EU-ban nem gazdasági növekedés lenne, hanem recesszió. „Ezek az országok a rendelkezésükre bocsátott forrásokat jól építik be a gazdaságaikba, jól használják fel, ma mi vagyunk az európai gazdaság húzóereje. Kvittek vagyunk, nincs mit egymás szemére hányni” – mondta.
Orbán Viktor ismét elutasította a migránsok kvóták szerinti elosztását az EU-tagállamok között. „Nem lehet megmondani egy nemzeti közösségnek kívülről, hogy neki együtt kell élnie valakivel, akivel nem akar együtt élni” – fogalmazott.