Fordul a szél: Trump kőkemény üzenetet küldött a világnak – és külön az Európai Uniónak
Ahogy az új amerikai vezetés a hazája boldogulását teszi az első helyre, úgy Európának s benne Magyarországnak is így kell tennie. Kacsoh Dániel írása.
A görög–macedón határon több iráni, kurd és pakisztáni férfi is radikálisan tiltakozott azért, mert gazdasági bevándorlónak minősítették őket a macedón hatóságok. A migránsok szájuk bevarrásával azt üzenték Európának: bármire képesek azért, hogy folytathassák az útjukat Nyugatra.
Tűvel és cérnával varrta be a száját több iráni, kurd és pakisztáni férfi hétfőn a görög–macedón határon tiltakozásul azért, mert a macedón hatóságok gazdasági bevándorlóknak minősítették őket, és nem engedték be az országba – jelentette a macedón Telma televízióra hivatkozva az al–Dzsazíra hírtelevízió balkáni irodája. A beszámoló szerint a migránsok tettükkel azt üzenték: bármire képesek azért, hogy folytathassák útjukat Nyugat–Európába. Szlovénia, Horvátország, Szerbia és Macedónia a múlt héten jelentette be, hogy csak azokat a szíriai, iraki vagy afgán állampolgárokat engedi be az országba, akik már rendelkeznek korábban kiállított regisztrációs papírokkal.
Míg a migránsok mintegy 70 százaléka háború sújtotta országokból érkezik, és őket be is engedik a hatóságok Macedóniába, a többiek csütörtök óta különböző módokon tiltakoznak amiatt, hogy a hatóságok származás szerint szűrik őket. A hét végén mintegy ezer migráns feküdt és ült a sínekre, ezzel akadályozta meg a Szalonikiből Szkopjéba tartó vonat indulását. A helyi beszámolók szerint jelenleg mintegy 1300 ember várakozik arra a görög–macedón határon, hogy enyhüljenek a belépési feltételek. Egy részük minden segítséget elutasít, sem élelmet, sem ivóvizet, sem takarót nem fogad el a segélyszervezetektől. „Nem vagyunk terroristák” és „Szabadságot akarunk” – skandálják.
A macedón sajtó tájékoztatása szerint vasárnap mintegy 5800 migráns lépett Görögországból a nyugat–balkáni állam területére. Aleksandar Vulin szerb szociálisügyi miniszter viszont kijelentette, hogy országába a szigorítás óta nagyon kevés gazdasági bevándorló érkezik, és voltak, akik már vissza is mentek oda, ahonnan jöttek. Információi szerint Szerbiában jelenleg körülbelül 30 gazdasági bevándorlónak minősülő migráns tartózkodik.