Iráni atomprogram: az amerikai kormány beterjesztette a megállapodást a kongresszusnak

2015. július 19. 18:03

Az amerikai külügyminisztérium beterjesztette az Irán atomprogramjáról szóló nemzetközi megállapodást a kongresszus elé. A kongresszus mindkét házában többségben lévő republikánusok élesen bírálták az egyezményt, és meg akarják akadályozni életbe lépését. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök az egyezmény legelszántabb bírálója.

2015. július 19. 18:03

Az amerikai külügyminisztérium beterjesztette az Irán atomprogramjáról szóló nemzetközi megállapodást a kongresszus elé, így megkezdődhet a dokumentum törvényhozásbeli felülvizsgálata – közölte vasárnap a tárca.

 John Kirby külügyi szóvivő tudatta, hogy a kongresszus tagjai megkapták a Teherán és a hatok (az ENSZ Biztonsági Tanács öt állandó tagja és Németország) által kedden elfogadott megállapodás teljes szövegét, annak mellékleteit és egyéb kapcsolódó dokumentumokat. A törvényhozásnak hétfőtől számítva 60 napja lesz arra, hogy felülvizsgálja az egyezményt – közölte a szóvivő.
 
A felülvizsgálati idő lejárta után a kongresszus mindkét háza egyszerű többséggel szavazhat arról, hogy támogatja-e a megállapodást, hozzájárul-e az Iránra kivetett szankciók feloldásához az ország atomprogramjának korlátozásáért és nemzetközi ellenőrzéséért cserébe.
 
A kongresszus mindkét házában többségben lévő republikánusok élesen bírálták az egyezményt, és azt ígérték, mindent megtesznek, hogy megakadályozzák annak életbe lépését. Amennyiben azonban a törvényhozás elutasítja az egyezséget, Barack Obama elnök megvétózhatja a döntést, az elnöki vétó kongresszusi felülbírálatához pedig mindkét házban kétharmados többség kell. Ez utóbbi csak úgy jöhetne létre, ha Obama saját pártja is fellázadna a megállapodás ellen, de erre elemzők rendkívül kevés esélyt látnak.
 
Benjámin Netanjahu, a megállapodás legelszántabb külföldi ellenzőjének számító izraeli miniszterelnök vasárnap mindazonáltal ismét arra bíztatta az amerikai törvényhozókat, hogy mondjanak nemet az egyezményre. Az amerikai CBS televíziónak nyilatkozva Netanjahu azt mondta: az lenne a helyes, ha elvetnék a megállapodást. „Sok mindent lehetne tenni Irán agressziójának megakadályozása érdekében, de ez a megállapodás nem ilyen” – közölte.
 
Netanjahu azzal érvelt, hogy az egyezmény csupán hátráltatja, de nem gátolja meg, hogy Teherán atomfegyverekhez jusson, miközben a rá kivetett szankciók feloldásával dollármilliárdokhoz jut az iráni vezetés.
 
Netanjahu korábban történelmi léptékű hibának nevezte a megállapodást, amely szerinte veszélybe sodorja Izraelt. Obama ezzel szemben azt hangoztatta, hogy az egyezmény történelmi lehetőség a világ békésebbé tételére.
 

Összesen 38 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mindjárt
2015. július 20. 06:22
Nem lesz béke a világban amíg Amerikát a cionácik uralják
Bolond Istók
2015. július 20. 06:11
http://www.kephost.com/image/SEb6 :)
Strassnoff Ignác
2015. július 19. 23:55
Nem vagyok különösebb barátja Iránnak, de a helyükben azért egyetlen kérdésre tenném a hangsúlyt. "Nektek lehet?" Mi a feltétele annak, hogy valakinek atomtechnikája, vagy netán atomfegyvere legyen? A demokrácia? Kína? Észak Korea? Pakisztán? Azzal, hogy másokat fenyeget kár előjönni. Pakisztán és India nyíltan egymás fenyegetésére fejlesztett ki atomfegyvert. Én vagyok az a faszi (Lehet nyugodtan leköpködni, túlélem.) akinek semmi baja a zsidókkal. Viszont Izrael államtól időnként forog a gyomrom. Húzzon vissza a államot elismerő ENSZ határozatában elfogadott határai mögé és akkor azt mondom, hogy minden joga megvan megvédeni magát és megérdemli, hogy a világ nagyhatalmai is megvédjék, ha agresszió fenyegeti! De míg kizárólag mondjuk oroszul beszélő telepesek, akik nemrég még netán Vlagyikavkázban éltek fegyverrel ugrálnak a megszállt területeken, mondván, hogy az az ő ősi földjük, nem igazán nyerték el a rokonszenvemet. Értelmesebb emberek, zsidók és muszlimok egyaránt rájöttek már, hogy a lassan egy évszázada tartó gyilkolás nem vezet sehova. Rabin idején felcsillant a remény, hogy elindul a térség a józan ész irányába. Belátva, hogy tuti megoldás nincs, csak fájó kompromisszumok árán béke. De csak jobb pár elvünkből engedni egy kicsit, mint eltemetni a halott gyerekeinket, nem? Ennyi idő alatt már mindenhol ráébredhettek volna, hogy az erőszak nem megoldás.
zazriveczazseni
2015. július 19. 21:18
München 1938, meghozta a várva várt békét. Bécs 2015, meghozta a békét???????????
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!