Korlátozni kezdik a menekültek támogatását Németországban
Háborog a német társadalom a kiadások láttán.
A schengeni övezet szabályait szem előtt tartva visszaállítaná a határellenőrzést a dán kormány a dán-német határon. Ezzel lényegében a radikális jobboldali Dán Néppárt egyik fő követelését valósítanák meg, ami viszont nem is tagja a kabinetnek.
Dánia vissza akarja állítani a határellenőrzést németországi határán, a jobbközép kormány ezzel a jobboldali populista Dán Néppárt témáját teszi magáévá. Dánia a schengeni övezet szabályait szem előtt tartva vissza akarja állítani a határellenőrzést a német-dán határon - erről tájékoztatta kedden a nemrég kinevezett Kristian Jensen dán külügyminiszter német kollégáját.
Dánia 2011-ben hónapokon keresztül végzett határellenőrzést a német-dán határszakaszon, az egyetlen térségben, amely az országot szárazföldi úton összeköti a kontinenssel. Koppenhága nem útleveleket, hanem bizonyos járműveket ellenőrzött. Az Európai Unió négy évvel ezelőtt panaszt emelt Dánia eljárása miatt.
Az illegális bevándorlás és csempészet korlátozását célzó intézkedés bevezetése a jobboldali, populista Dán Néppárt (DF) egyik legfőbb követelése volt a nemrég tartott parlamenti választásokat követő koalíciós tárgyalások során. A DF végül nem csatlakozott a kormánykoalícióhoz, és a jobbközép liberális pártszövetség kisebbségi kormányt alakított. Lars Lokke Rasmussen dán miniszterelnök új kormányát vasárnap iktatta be hivatalába II. Margit dán királynő.
Mivel Rasmussen saját pártja, a liberális Venstre csupán 34 mandátummal rendelkezik a 179 fős parlamentben, és a pártszövetség összesen 90 mandátumot szerzett, a kormány a törvényhozás során nagyban függ a parlamentben 37 hellyel rendelkező néppárttól. A DF egyebek mellett az országba igyekvő bevándorlók feltartóztatását szeretné elérni, és népszavazást tartana arról, hogy Dánia továbbra is az Európai Unió tagja maradjon-e, amennyiben a britek 2017 végéig megtartják a maguk referendumát Nagy-Britannia EU-tagságáról.