Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével tárgyalt hétfő este David Cameron brit miniszterelnök a London által igényelt európai uniós reformokról. A munkavacsora formáját öltő találkozó, amelyet a brit miniszterelnökök vidéki rezidenciáján, Chequersben tartottak zárt ajtók mögött, az első magas szintű rendezvénye volt annak a tárgyalássorozatnak, amelyet a konzervatív párti brit kormány tervez Brüsszellel és az EU-társállamokkal az uniós reformokról. Cameron a hét második felében villámkörutat tesz több EU-fővárosban, hogy ismertesse a Nagy-Britannia által szükségesnek tartott reformokat, és ezekhez szövetségeseket nyerjen. A brit kormányfő a jelenleg ismert tervek szerint csütörtökön és pénteken Franciaországban, Németországban, Dániában, Lengyelországban és Hollandiában tesz néhány órás látogatásokat.
David Cameron és Juncker hétfő esti négyszemközti megbeszéléséről a Downing Street szóvivője csak annyit mondott, hogy a találkozón a brit kormányfőnek lehetősége nyílt kifejteni az Európai Unió és Nagy-Britannia viszonyrendszerének újratárgyalása mellett szóló érveit, és azt, hogy London szerint miért nem kívánatos az EU jelenlegi állapotának fenntartása. Cameron tervei szerint Nagy-Britanniában legkésőbb 2017 végéig népszavazást tartanak az EU-tagságról, de addig London újra akarja tárgyalni az EU-hoz fűződő viszonyrendszerét Brüsszellel. A tervezett tárgyalások középpontjában London szándékai szerint az EU-társállamokból érkező munkavállalók bevándorlási szabályainak radikális szigorítása állna.
A brit kormány ragaszkodni kíván ahhoz is, hogy az EU-n belüli szabad munkaerőmozgás alapelve mindaddig ne vonatkozzék az újonnan felvett tagországokra, amíg azok gazdaságai nem zárkóznak fel a jelenlegi EU-tagállamok fejlettségi szintjének közelébe. London ennek alapján gyakorlatilag azt szeretné elérni, hogy az EU-tagállamok a mostani uniós szerződésekben szereplő, legfeljebb hétévi átmeneti időszaknál hosszabb ideig is korlátozhassák az újonnan csatlakozó országok munkavállalóinak bevándorlását.