A Donyeck megyei Bahmut körül gyakorlatilag fél éve folynak ádáz harcok, melyek során a város romtengerré változott. Mégis fontosnak tűnik mindkét harcoló fél számára.
A vasútalapú katonai logisztikával dolgozó oroszok ragaszkodnak ahhoz, hogy elfoglalják a várost, ahol három vasútvonal találkozik – arról nem beszélve, hogy az oroszajkú Donyeck megye teljes elfoglalása egyébként is az orosz minimumcél része,
Bahmut pedig az ukránok utolsó előtti erődített vonala a Szlovjanszk-Kramatorszk vonal előtt.
Ukrán szempontból a város jelentőségét nemrég Szerhij Cserevatij, az Ukrán Fegyveres Erők (ZSZU) szóvivője világította meg. „Katonáink ebben az irányban egy nagy dolgot visznek véghez – gyengítik az ellenség potenciálját, hogy megkönnyítsék azon bajtársak dolgát, akik most erőnek erejével készülnek új fegyverrendszerek [kezelésére – a szerk.], hogy aztán örökre kiverjék az ellenséget a földünkről” – nyilatkozta a Hromadszkénak Cserevatij.
Az orosz és ukrán hivatalos és nemhivatalos források alapján folyamatosan frissített haditérképet fenntartó LiveUaMap térképén az látszik, hogy Bahmut északi és keleti része már az oroszoké, a város fennmaradó része felett még az ukránok gyakorolnak kontrollt.
A város bekerítése még nem teljes,
Ivanivszke és Bohdanivka falvak bevétele hiányzik még hozzá. A LiveUaMap ugyanakkor valamelyest késésben lehet, hiszen sem az ukrán, sem az orosz hadseregnek nem érdeke percre pontosan jelezni a közvéleménynek (és az ellenségnek), merre jár éppen.
Mit mondanak az ukránok?
Az ukrán hadsereg hétfő reggeli jelentésében azt írta, Bahmut, Ivanivszke és Bohdanivka felé is előretörést kísérelnek meg az oroszok, azaz tovább dolgoznak a város bekerítésén – illetve említést tesznek arról is, hogy az ellenség bombázta a szomszédos nagyvárost, Csasziv Jart.
Hétfő reggel nem sokkal kilenc óra után Olekszandr Szirszkij altábornagy, a ZSZU szárazföldi erőinek parancsnoka úgy nyilatkozott, Bahmutnál „a harcok legintenzívebb fázisa folyik”, a helyzet pedig „stabilan nehéz”. Elismerte:
ugyan az oroszok élőerőben és haditechnikában is jelentős veszteségeket szenvednek el, előretörésüket ennek ellenére folytatják.
Megerősítette az ukránok elkötelezettségét Bahmut megtartása mellett, melyet „katonai szükségszerűséggel” magyarázott.