Környezetbarát távvezeték Miskolcról - Történetének legnagyobb árbevételét produkálta a miskolci FUX Zrt. 2022-ben

2023. január 26. 00:00

2023. január 26. 00:00
null

Több mint 30 éves történetének legnagyobb árbevételét produkálta 2022-ben a miskolci székhelyű FUX Zrt. A 25 milliárd forintot meghaladó összeg mintegy másfélszerese a szabad- és szigetelt vezetékek gyártására szakosodott cég egy évvel korábbi árbevételének. Dr. Barkóczi István, a társaság tulajdonosa elmondta, ennek 75 százaléka exportból származik. Távvezetékeik főbb piaca továbbra is Németország, Ausztria és Csehország.

Tavaly az első negyedévben még alapanyag ellátási gondok nehezítették a FUX Zrt. mindennapjait. Az orosz ukrán háború következtében emelkedtek az energiaárak, az európai fémpiacon alumíniumhiány majd drasztikus drágulás következett be. A társaság kereskedői akkor azon dolgoztak, hogy Európa határait átlépve megtalálják az új alapanyag beszállítókat, ami sikerült is. Mostanra a világ egyik legnagyobb kereskedő cégén keresztül történik a FUX által éves szinten feldolgozott mintegy 11 ezer tonna alumínium – ez idő szerint – kiegyensúlyozott beszerzése.

Fotó: Fux Zrt.
Fotó: Fux Zrt.

Ami a rendelésállományt illeti, dr. Barkóczi István kiemelte: az európai távvezeték építésben szerencsére nem érződött az energiaválság hatása, így a megrendeléseik kitöltötték a társaság kapacitását.

Tavalyi legnagyobb projektjük, a németországi Ostbayernring elnevezésű szakaszon végzett hálózatbővítés és -korszerűsítés volt, amelyben a megbízó Európa vezető hálózatüzemeltetője, a TenneT volt. Ez a vállalat régi ismerőse a FUX-nak, hiszen több mint 10 éve dolgoznak együtt, és a közös munka eredményeként több tízezer kilométernyi, Miskolcon gyártott távvezetéket építettek be a német hálózat különböző szakaszaiba.

Fotó: Fux Zrt.
Fotó: Fux Zrt.

„Az Ostbayernring projekt keretében összességében 1034 kilométer vezetéket gyártottunk és szállítottunk le. A megrendelő magas műszaki kihívásokat támasztott, kiemelt követelménye volt, hogy a távvezeték környezetbarát, magas energiaátviteli kapacitású és káros kisugárzásoktól mentes legyen. Ezeket a követelményeket teljesíteni tudtuk, hiszen az ACCC elnevezésű, magasfeszültségű, szénszálas szabadvezetékünk ezeknek az elvárásoknak maximálisa megfelel” – magyarázta a tulajdonos. Mint az általa elmondottakból kiderült, ennek a karbon szálas vezetéknek nagy előnye – többek között – az alacsonyabb széndioxid kibocsátás és a könnyebb szerkezet, ami kíméli a tartóoszlopokat. Ráadásul ezzel a vezetékkel a már meglévő hálózati kapacitás – csak a vezetékcserének köszönhetően – duplájára növelhető. Ennek eléréséhez minden más esetben új nyomvonalra és új oszlopokra lenne szükség. A hagyományos vezetékekhez képest ez a termék jelentősebb hozzáadott értékeket képvisel, és magasabb innovációs tartalommal bír, amely – az átviteli képességeiből adódóan – a magas hőmérsékletű vezetékek között is élen jár. Mindezek ismeretében érthető, hogy a TenneT vezetői a szóban forgó szakasz építésének befejezésekor külön kiemelték a FUX munkáját, és még levélben is köszönetet mondtak, méltatták teljesítményüket.

Dr. Barkóczi István bizakodta jelezte, hogy Németországban a hálózat felújítás folyamatos, további szakaszok várnak cserére, amiből természetesen ők is szeretnék kivenni a részüket.

Ami az idei kilátásokat illeti, a FUX kapacitásainak jelentős része már lekötött, de vannak folyamatban lévő tenderek, amelyeknél a döntésre várnak. 

 

(X)

Fotók: Fux Zrt.

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!