Ahogy lapunk is beszámolt róla, a hétvégén vizsgálati fogságba helyezte a belga rendőrség Eva Kailit, az Európai Parlament szocialista alelnökét és további három gyanúsítottat, akiket a hatóságok egy Katarral kapcsolatos korrupciós ügyben folytatott nyomozás során vettek őrizetbe.
Kaili mellett elfogták élettársát, az olasz Francesco Giorgit, aki egy belga szocialista EP-képviselő, Marie Arena asszisztenseként dolgozik, továbbá a Fight Impunity (Küzdelem a büntetlenség ellen) nevű, brüsszeli székhelyű civil szervezet alapítója, amely hivatalosan a súlyos emberi jogi jogsértések büntetlensége elleni küzdelmet támogatja. Az olasz hatóságok a Fight Impunity elnökét, Pier Antonio Panzeri volt olasz szocialista EP-képviselőt, valamint feleségét és lányát is letartóztatták.
Az ügy hátterében az áll, hogy a gyanú szerint
Katar az Európai Parlament gazdasági és politikai döntéseinek befolyásolásával próbálkozott.
A vesztegetők jelentős pénzösszegekkel és értékes ajándékokkal próbálták lefizetni az uniós parlament több magas rangú tagját.
Hallgat a magyar baloldal
Az EP baloldali frakciója hétfői közleményében megdöbbenésének adott hangot az eset miatt, egyben kérték az Öböl-menti államokkal kapcsolatos ügyiratokkal és plenáris szavazással kapcsolatos munka felfüggesztését. A magyar baloldal eddig nem szólalt meg az ügyben, hiába néztük meg a Kailit is eddig soraiban tudó S&D frakció magyar tagjainak Facebook-oldalait. Pedig ahogy a Külügyminisztérium államtitkára, Menczer Tamás is emlékeztetett, „Gyurcsányné és Eva Kaili harcostársak”,
az EP alelnöke Dobrev Klára kérésére szavazta meg a Magyarországot korrupció miatt elítélő jelentést november 24-én.
Péntek folyamán nagyszabású brüsszeli razzia keretében őrizetbe vették az Európai Parlament görög szocialista alelnökét. De ki ő és honnan jött? Mint arról a Mandiner is beszámolt: péntek este nagyszabású razziát tartottak Brüsszelben, amely megrengetheti az EU vezetését: a rendőrség 16 helyszínen razziázott, és legalább négy embert őrizetbe vettek.
Pár szavazat nem ügydöntő
Ugyanakkor telefonon elértük az éppen az európai szocialista képviselőcsoport strasbourgi frakcióülésére utazó Ujhelyi István volt MSZP-s EP-képviselőt, aki jelezte, nem nagyon tud részleteket, de hangsúlyozta, amennyiben a gyanú beigazolódik, az tűrhetetlen. Hozzátette, a frakció azonnal reagált az ügyre, vissza is hívták Kailit az összes tisztségéből. Ujhelyi elmondta, hogy
személyesen semmilyen kapcsolatban nem volt az érintett képviselőkkel és szakértőikkel,
így fogalma nincs, hogy mit csináltak és mit nem.
Kérdésünkre, nem tartja-e visszásnak, hogy egy olyan képviselőt és társait csípték fülön a hatóságok, aki a magyar kormányt is korrupcióval vádolta korábban, Ujhelyi azt mondta: „az Európai Parlament több, mint kétharmada ítélte el az Orbán-kormányt a korrupció és a rendszerszerű visszaélések miatt, ebből egy-két ember szavazata nem ügydöntő. Ha a görög és olasz kollégák belekerültek egy ilyen ügybe, az vállalhatatlan, de Orbán Viktor és rendszere egy egész országot lopott el.”