Ezt üzente Kocsis Máté a távozó David Pressmannek
Az USA hazánkba delegált nagykövete január közepén távozik Magyarországról.
A kormánypártok törvénymódosító javaslata kiigazítaná a parlamenti frakciók finanszírozásában tapasztalható aránytalanságot, egyben megspórolna 5 milliárd forintot. Mutatjuk a részleteket.
Számos ponton módosulhat az országgyűlési törvény, többek közt a pártok képviselőcsoportjainak finanszírozását illetően. A Fidesz és a KDNP frakcióvezetői, Kocsis Máté és Simicskó István egy olyan módosító javaslatot terjesztettek be, amelynek elfogadása esetén csökkenhet az egyes frakcióknak járó működési támogatás. Az azonban még úgy is jelentős összeget tesz ki, nagyobbat, mint az előző ciklusban, ráadásul a képviselőcsoportok a jövőben könnyebben támogathatnák belőle a pártjukat. A jelszó, akárcsak az európai parlamenti és az önkormányzati választás egy időben való megtartására vonatkozó indítvány esetében, a spórolás.
A frakcióknak járó források a magyar politikai élet legjelentősebb költségvetési támogatásai. A pártok és a képviselőcsoportok külön-külön támogatást kapnak a választási eredményük alapján, előbbiek nagyjából 10 milliárd, utóbbiak pedig mintegy 30 milliárd forintnyi állami támogatásra tesznek szert egy ciklusban.
A frakciók működésével járó kiadásokra jutó összeg számítási alapja eddig a képviselők alaptiszteletdíja volt. Ez a törvény szerint „a Központi Statisztikai Hivatal által hivatalosan közzétett, a tárgyévet megelőző évre vonatkozó nemzetgazdasági havi átlagos bruttó kereset háromszorosának megfelelő összeg”. Ez jelenleg nagyjából 1,3 millió forint. A frakciók működésére havonta ennek az összegnek a tízszeresét, továbbá képviselőnként az ellenzéki pártok esetében az alaptiszteletdíj 40 százalékának, a kormánypártoknál pedig 30 százalékának megfelelő összeget ad az Országgyűlés Hivatala. Ez a módosító javaslat elfogadása esetén úgy változna, hogy a képviselőnként járó összeg egységesen az alaptiszteletdíj 30 százalékával lenne egyenlő, az alaptámogatást pedig a közös listán induló pártok nem frakciónként, hanem együttesen kapnák meg, igaz, megemelve, a tiszteletdíj tízszerese helyett tizenhétszeresével megegyező összegben.
Kisebb stáb, kisebb bérköltség
Lényeges változást hozna a módosítás a frakciók működését segítő, az Országgyűlés Hivatalánál foglalkoztatott személyek, vagyis a képviselőcsoportok alkalmazottainak engedélyezett létszáma kiszámításában is. A működési támogatás mellett minden frakció jogosult a csoport alkalmazottainak fizetését fedező bérkeretre, amely az előző évi bruttó átlagfizetés két és félszeresének, illetve a meghatározott létszámnak a szorzata.