Megszégyenítő üzenetet kapott lehetséges utódjától David Pressman
Bryan E. Leib szerint ostobaság az, amit az amerikai nagykövet művel.
Emberölés előkészületete, önbíráskodás, súlyos testi sértés, adócsalás: összesen csaknem tizenhat évet ült börtönben Tasnádi Péter, aki most beállt a baloldal mögé. Az egykor fényűző életet élő „magyar keresztapa” saját bevallása szerint ma már segélyből élő kisnyugdíjas.
Nem várt helyről kapott támogatást az utóbbi időben a hazai ellenzék és a miniszterelnök-jelöltnek választott Márki-Zay Péter: nem más állt ugyanis melléjük, mint a korábban a magyar keresztapának kikiáltott, többszörösen büntetett Tasnádi Péter, aki mostanában vloggerkedésre adta a fejét. Videóiban pedig már politikai nézeteit sem rejti véka alá.
Egy szeptemberi videójában ki is jelentette, hogy
De politikai hovatartozását támasztja alá az is, hogy a baloldali pártok érdektelenségbe fulladt október 23-i megmozdulásán is feltűnt.
Korábban inkább ellentmondásosan nyilatkozott a politikáról, 2002-ben még azt mondta, hogy kormányzati pozíciót is vállalna, ha felkérnék rá, öt évvel később viszont már arról beszélt, hogy nem is érdekli a politika. Ezzel együtt talán nem meglepő, hogy a jelenlegi ellenzék mögött tűnt fel, hiszen múlhatatlan ellenszenvet táplál Pintér Sándor belügyminiszter ellen.
Tasnádi egyébként rendezett családból érkezett, apja magas rangú katonatiszt volt, aki szerette volna ha a fia is nyomdokaiba lép. De hamar kiderült, ez nem járható út, a fiatal Tasnádi ugyanis minden volt, csak szabálykövető, jó gyerek nem. Pedig nem csak édesapja, hanem nővére is a rend szolgálatába állt. Ráadásul testvére férje sem akárki volt: Láposi Lőrinc rendőr vezérőrnagy, aki egyébként később üzlettársa lett a kilencvenes évek elején.
Tasnádi azonban „messze esett a fájától”, saját bevallása szerint renitens gyerek volt, semmilyen közösségbe nem tudott beilleszkedni.
Ezek után talán nem meglepő, hogy már a rendszerváltásig is kalandos utat járt be. Több évet töltött külföldön, ügynökösködött a reklám és modellszakmában, kereskedett mindenfélével, testőr volt egy gyémántkereskedő mellett, majd 1991-ben visszatért Magyarországra, ahol létrehozott egy őrző-védő céget, sőt ennek háttereként 1992 februárjában megalapította a Budapest Maccabi Sportklubot is. Embereivel elsősorban szórakozóhelyeket „védtek”, de szépen terjeszkedtek mindenfelé.
Már ekkor maffiafőnökként, a magyar keresztapaként kezdték emlegetni. Ahogy többször is nyilatkozta, tetszett neki, hogy így kezelték.
Hamar szembe is került a törvénnyel, 1983-ban garázdaságért kapott felfüggesztett börtönt, majd 1992-ben olyanokkal együtt tartóztatták le, mint a később meggyilkolt Prisztás József és Döcher György. Zsarolásokkal, csalással és önbíráskodással gyanúsították, és 13 hónapig ült előzetes letartóztatásban. Végül azonban ezt is felfüggesztett börtönnel megúszta, miután csupán egyrendbeli önbíráskodást tudtak rábizonyítani.
1999-ban azonban újra letartóztatták: szeptember 6-án a Ferihegyi repülőtéren több tucat rendőr és állig felfegyverkezett kommandósok várták, amikor leszállt a Hollandiából érkező repülőről.
A per különlegessége az volt, hogy ebben ítélkeztek először a bűnszervezetre vonatkozó új Btk-tényállás alapján hazánkban. Tasnádit egyébként a perben aljas indokból, felbujtóként elkövetett súlyos testi sértéssel, zsarolással, önbíráskodással, lőfegyverrel visszaéléssel, sikkasztással, adócsalással és devizabűntettel is megvádolták.
Végül 2002-ben négy és fél év börtönre ítélték önbíráskodás, súlyos testi sértés és adócsalás miatt. A külsőségeket imádó Tasnádit 2004-es szabadulásakor csuklyás testőrei fogadták a börtön kapujában, mielőtt beszállt volna egy luxuslimuzinba.
Erről az ügyről könyvet is írt „983 nap a Fidesz börtönében” címmel. Ahogy egy interjúban elmondta, azért adta ezt a címet, mert amikor lecsukták, éppen a Fidesz volt hatalmon. Szerinte Pintér Sándor akkori és jelenlegi belügyminiszter egyébként is folyton börtönbe akarja juttatni, amikor csak eszébe jut.
Ezt egyébként büntetőperében is előhozta, ahol egyenesen azt állította: Pintér Sándor bérgyilkosokat bízott meg azzal, hogy eltegyék láb alól.
2006-ban újra szembekerült a hatósággal, egyebek mellett azért, mert a vád szerint volt feleségét és annak élettársát is el akarta tetetni láb alól és sósavat öntetett az anyósára.
2012-ben ezért már egy komolyabb büntetést, hét évet kapott emberölés előkészülete és kétrendbeli, felbujtóként elkövetett, életveszélyt okozó testi sértés bűntette miatt.
A bíróság bizonyítottnak látta, hogy a Tasnádi 2001-től kezdődően – személyes sérelmei megtorlásaként – egyebek mellett a fent említett családtagjai ellen bűncselekmények megszervezésére, elkövetésére adott utasítást.
Közben azért is a bíróság előtt kellett felelnie, mert az ügyészség szerint még 2006-ban egy orvosszakértőt
A vállalkozónál agysorvadás megállapító a szakvéleménnyel ugyanis sikerült elérnie, hogy felülvizsgálati eljárásban a 2002-ben rá kiszabott négy és fél éves börtönt a felére csökkentsék. A tíz évig tartó bírósági eljárás végén azonban végül felmentették.
Tasnádi végül 2016-ban szabadult a tiszalöki börtönből, ugyancsak látványos külsőségek közepette. a börtön kapujában napszemüvegben, válogatott melegítőben jelent meg egy raklapnyi személyes tárggyal, így egy hűtőszekrénnyel és mikrohullámú sütővel.
De egy évvel később már belekeveredett egy autólopási ügybe, amelynek során orgazdasággal vádolták meg.
A történetnek pedig még ezzel sem nincs vége, most májusban a TEK emberei csoportosan elkövetett önbíráskodás gyanúja miatt állították elő.
Májusban egy interjúban arról beszélt, hogy szociális segélyekből élő kisnyugdíjassá vált, aki minden hónap elején türelmetlenül várja a pénzes postást a nyugdíjával. Állítása szerint egy kölcsönlakásban él és a tömegközlekedést használja, miután már autója sincs.
Az elmúlt évtizedekben a már említett mellett még két könyvet írt, 1994-ben a Maffia életre-halálra, valamint 2020-ban a Gengsztervilág titkai címmel.
Tasnádiról még biztos hallunk idén, ha vallomást tesz a bíróságon a Fenyő János meggyilkolása kapcsán indított perben. A volt vállalkozó már a merénylet ügyében 2014-ben indított első büntetőperben is azt vallotta tanúként a bíróság előtt, hogy Gyárfás Tamás eredetileg őt bízta meg Fenyő likvidálásával. Ettől azóta sem tágít, és a Gyárfás ellen vádat emelő ügyészség is belevette ezt a momentumot az egykori médiavállalkozó elleni vádiratba. Eszerint Tasnádi 12 millió forintért vállalta a gyilkosságot, az összeget pedig két részletben kérte. Ám miután átvette a pénz felét, nem hajtotta végre a merényletet. Ő ugyanakkor úgy emlékszik, hogy a gyilkosság után az összeg másik felét is megkapta Gyárfástól, aki egyébként az egész történetet mesének tartja.
A nyitóképen: Tasnádi a Fővárosi Bíróság tárgyalótermében, a társai és ellene életveszélyt okozó testi sértés és más bűncselekmények miatt zajló büntetőper ítélethirdetésén 2009 május 12-én. (Fotó:MTI/Bruzák Noémi)