Valószínűleg csak az ítélkezési szünet után hoz döntést a Nyíregyházi Járásbíróság a járványtagadó Gödény György ügyében, akit a Nyíregyházi Járási Ügyészség különleges jogrend idején elkövetett rémhírterjesztés bűntettével vádolt meg még június végén. Az ügyészség szerint a gyógyszerész tavaly novemberben az interneten olyan írást tett közzé, melynek tartalma alkalmas volt arra, hogy a koronavírus elleni védekezés eredményességét akadályozza.
Gödény „A választás szabadsága” címmel jelentetett meg egy írást saját internetes oldalán, ami felkerült közösségi médiaoldalára is. A cikkben a gyógyszerész értelmetlen intézkedésnek nevezte a nyugdíjasok számára biztosított vásárlási idősávot, a kormányzat intézkedéseit víruspropagandának titulálta, illetve az egész védekezést mesterségesen szított hisztériának nevezte. A kötelező szájmaszk-viselésről azt állította, hogy az ártalmas az egészségre és nem tölti be védelmi szerepét.
Az ügyészség közleménye szerint a vádlott szándékosan valótlan és megalapozatlan állításai alkalmasak voltak arra, hogy a lakosságot megtévesszék, a védekezés irányítóival szemben bizalmatlanságot keltsenek, ugyanis az ő tevékenységüket vírusbizniszben való részvételnek minősítette. A vádhatóság szerint a vádlott elérte a célját, ugyanis az internetes és közösségi médiás oldalán nagy számban szóltak hozzá írásához az olvasók, és több százan meg is osztották azt.
Mint azt Szilágyi Lászlótól, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Főügyészség szóvivőjétől megtudtuk, a vádhatóság tárgyalás mellőzésével, csupán az ügyiratok alapján eljárva, úgynevezett büntetővégzés meghozatalát indítványozta, amelyre egyszerűbb ügyekben van lehetőség. Emlékeztetett, hogy az ügyészség felfüggesztett börtönbüntetés kiszabását kérte Gödényre.
A büntetővégzés ellen nincs helye fellebbezésnek, ám a vádlott kérheti a tárgyalás megtartását, ami azt jelenti, hogy végül rendes bírósági eljárásban értékelik az ügyet.
Új tényállás, szigorúbb büntetési tételek
Emlékezetes, az Országgyűlés a járványhelyzetre reagálva tavaly áprilisban módosította a Büntető Törvénykönyvet, bevezetve olyan új tényállást, mint a járványügyi védekezés akadályozása, illetve kibővítve a rémhírterjesztés bűntettének tényállását egy új bekezdéssel. A módosítás mindkét esetben több éves börtönbüntetéssel fenyegeti az elkövetőket, amely halálokozás esetén akár nyolc év is lehet.