„Ilyenkor kell észnél lenni” – Orbán Viktor szerint a legsötétebb órában vagyunk
„Ezt a két hónapot kell okos, higgadt politikával túlélni” – húzta alá a kormányfő.
Lehetséges alkut kötni Orbán Viktorral a jogállamisági feltételrendszerről – mondta a euronewsnak adott interjúban az Európai Bizottság igazságügyi biztosa. Didier Reynders az uniós csúcs előtt arról beszélt, hogy Európai Unió évek óta szeretné a jogállamisági feltételek betartásához kötni az uniós források kifizetését. Így a demokráciát megsértő tagállamoknak járó forrásokat felfüggesztenék. Erről is tárgyalnak a brüsszeli uniós csúcson.
Az Európai Bizottság a döntéshozatalon is változtatna
A bizottság javaslata az, hogy fordított minősített többségi szavazás legyen. Erről biztosan vita lesz a tanácsban.
„Ha ezt a költségvetési kérdésekben használnánk, nagyon hatékony eszköz lenne. Ha a minősített többségi rendszernél, vagy az egyhangú szavazásnál, akkor nehéz lesz eredményt elérni. Ez is része a tárgyalásnak” – mondta Didier Reynders, az unió igazságügyi biztosa.
A javaslatot Lengyelország és Magyarország is ellenzi. Budapesten parlamenti határozatban utasították el a jogállamisági feltételrendszert. Kövér László, az Országgyűlés elnöke így fogalmazott a jogállamisági feltételrendszerről kedden:
„Egy homályos, definiálatlan eljárásrend keretében a pénzek kifizetését össze akarják kötni, valójában nem az európai értékeknek, hanem az EU globalista, bevándorláspárti, nemzet-, hagyomány- és családellenes, egyre agresszívebb és egyre destruktívabb elitje által megfogalmazott politikai kívánalmaknak való megfelelés kötelezettségével.”
„Sok tárgyalásnál van egy ilyen kiindulópont, aztán leülnek az asztalhoz kompromisszumot találni. Ugyanez fog történni a mostani megbeszéléseken is Magyarország, vagy már országok esetében. Szerintem lehetséges üzleti alkut kötni, amellyel reagálni lehet a válság gazdasági következményeire és közben biztosítani az értékek teljes körű tiszteletben tartását" – tette hozzá Didier Reynders. Az uniós biztos szerint a bizottság és a parlament mellett sok tagország is ragaszkodik a jogállami feltételrendszerhez.