Ellátogattunk a „Nem Ál-konzultálunk Közpénzből – Hajtogassunk Papírrepülőt” című ellenzéki tüntetésre. A Kossuth téren vagy kétszáz ember gyűlt össze, hogy kifejezze nemtetszését a Nemzeti Konzultációval kapcsolatban. Mint kiderült a kérdést mindenki másképp közelítette meg. A Helsinki Bizottságot képviselő Tóth Balázs azt mondta, ki kell, hogy ábrándítsa a résztvevőket, a Helsinki Bizottságnak nincs kompetenciája a pártpolitikához és soha nem fog politikai rendszerek megdöntésén fáradozni.
Tamás Gáspár Miklós beszédében azon töprengett, ha húsz év múlva megkérdezi valaki, hogy „hol voltatok, amikor elveszett a haza?” mit válaszolhat majd egy ellenzéki. Elő is állt saját válaszával: „Igaz, hogy a haza elveszett, igaz hogy 2018-ban nem volt remény, de azért volt olyan, hogy a város mindenkié, meg volt Magyar Helsinki Bizottság, volt TASZ, Migration Aid, Migszol, Közös Ország Mozgalom és a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete sikeres sztrájkot szervezett a Tescónál.” Ezen kívül még azt hozhatja fel mentségére az ellenzék, hogy egy ilyen őszi délutánon úgy száz ember összegyűlt a Kossuth téren. Húsz év múlva talán elmondhatjuk – fogalmazott a szónok –, hogy szörnyű volt, de elmúlt.
A Közös Ország Mozgalom szóvivője Bodija Szilvia, felszólalásában amellett érvelt, hogy a Nemzeti Konzultáció szükségtelen és alkalmatlan eszköz az állampolgárok véleményének kikérésére, hiszen a kormány politikájáról az országgyűlési választásokon is véleményt nyilváníthatnak. Ezután hitet tett az arányos választási rendszer mellett és felhívta a figyelmet arra, hogy az általa képviselt mozgalom már ki is dolgozott egy törvényjavaslatot a kívánt választási reformhoz.
Az épp távozó Tamás Gáspár Miklóst megkérdeztük, mit gondol közelebb hozta-e a tüntetés akár egy perccel is az áhított kormányváltást? Túl nagy feneket kerítettünk a dolognak, mert a válaszból kiderült, ez csak egy szerény kis összejövetel volt, ezért szó sincs arról, hogy kihatással lenne arra, meddig marad kormányon Orbán Viktor. Amikor azt kérdeztük, jellemzi-e a baloldali ellenzék állapotát, hogy papírrepülők hajtogatásával van elfoglalva, a filozófus félvállról csak annyit mondott: „Isten tudja…” Mivel ennél a hivatkozásnál nem is lehet frappánsabban lezárni egy eszmecserét, tovább is álltunk és a résztvevőket faggattuk tovább.