A Szilícium-völgy techcégei sok hagyományos üzlet végét okozták – a Netflix a maga internetes videótékájával például csődbe kergette a 2004-ben csúcsra jutó Blockbuster videókölcsönző-hálózatot Amerikában. A Facebook többet ér, mint a General Eletric, a Whatsappal együtt pedig eléri az emberiség egyhatodát – ezért aztán a City Journal munkatársa, Gregory Ferenstein, a techvilággal foglalkozó szakújságíró, a Ferenstein Wire szerzője kifaggatta a Szilikon-völgy kisebb-nagyobb techcégeinek, startupjainak alapítóit, összesen 147-et arról, mit gondolnak a jövőről, milyen politikát támogatnának.
Mint Ferenstein mondja az eredményről: az alapítók többsége úgy gondolja,
hosszú távon a gazdasági jólét egyre nagyobb részét egyre kevesebb, nagyon tehetséges és eredeti ember fogja megtermelni.
Ez azonban nem azt jelenti, hogy munka nélkül maradna mindenki más: a látomás szerint tulajdonképpen mindenkinek jobb lesz, csak épp azt nem tudják pontosan, miként. A Szilikon-völgy elitjének elképzelései különös módon ötvözik a szabadversenyes kapitalizmust az állami beavatkozással és újraelosztással: a fokozódó automatizálás miatt kieső állásokat állami minimálbérrel pótolnák.
Az egyenlőtlenség tabu a Szilícium-völgyben. Paul Graham, a völgy egyik legendás alakja, aki vállalatát eladta a Yahoonak, majd társalapítója lett az Y Combinator startup-inkubátornak, blogján mégis felvállalta: a techszféra egyenlőtlenséget hoz létre. De ezt nem látja problémának, hiszen ha egyenlőséget akarnánk létrehozni, meg kellene akadályozni, hogy az embereket meggazdagodjanak. Az egyre növekvő egyenlőtlenség elkerülhetetlen, s nem érdemes ellene tenni semmit – vélekedik Graham, akivel a felmérésben szereplő alapítók túlnyomó többsége egyetértett. A völgy elitje a meritokráciában hisz, ami lényegileg egyenlőtlen társadalmat jelent, viszont az egyenlőtlenségből fakad a kreativitás is arra, hogy változtasson valaki a helyzetén.
Az esélyegyenlőséget azonban egyöntetűen támogatják a völgy elitvezetői, ezért például támogatnak egy középiskolásoknak szóló, számítógépes programozási ismereteket oktató programot.
Jellemző – veti közbe a szerző –, hogy az egyik legnépszerűbb gyorsétterem San Francisco startup-negyedében az Eatsa, amiben nincs kiszolgálószemélyzet, minden teljesen automatizált – a háttérben dolgozik pár ember, de őket eltüntették a szemek elől, hogy az ne zavarja a fogyasztókat, akik „akkor érzik magukat komfortosan, ha nem kell kapcsolatba kerülniük senkivel”. Az étterem előnye az is, hogy nem érinti így a városban nemrég bevezetett minimálbér.