Az álgyermekvédő
Nem az együttérzés, a jobbító szándék vezeti, ő csak balhét akar, és el akarja hitetni mindazokkal, akik még hatása alatt kornyadoznak, hogy ezért is Orbán meg a kormány a hibás.
Protestáns iskolákat, tanítókat és diákokat mutat be a Református Tehetséggondozó Alapítvány vándorkiállítása, a Protestáns iskolatörténeti mozaik.
A tárlat pécsi megnyitóján, a Dél-dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpontban Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára mondott ünnepi beszédet.
„Nem lehet elégszer hangsúlyozni a reformációnak a magyar kultúra megmaradása szempontjából döntő érdemeit. Azt, hogy a magyar nyelvű irodalom kibontakozásától a nyelvújításon át a reformkorig és nagy szabadságmozgalmainkig mennyi történelmi tett mögött állt a magyar protestáns nép és értelmiség szellemi mozgalmaink indíttatása. Bocskai, Kazinczy, Kölcsey, Arany, Petőfi, Jókai, Ady e szellemi közeg ideológiáján nevelkedett és vált maga is Magyarország szellemi formálójává” – mondta ünnepi beszédében Hoppál Péter.
„Mindezen tanok, a polgári értékrend alapjaiul szolgáló ismeretek és ideológiák csupán homokba vetett magokká váltak volna az eszméket továbbadó és a protestáns szellemiséget magában hordozó iskolahálózat, az elhivatott tanítók és tehetséges tanítványok nélkül. A magyar neveléstörténet és kultúrtörténet szempontjából szintén sorsfordító a protestáns iskolák megjelenése, amelyek a megmaradást segítették elő a magyar szellemi életben” – hangsúlyozta.
A reformáció 500. évfordulóját ünneplő programsorozat alcímére, A megújulás lendületére utalva az államtitkár kifejtette: a megújulás a protestáns iskolarendszerben gyökeredzik. Az emlékévnek a ma embere számára is az az üzenete, hogy fel kell ismerni a megújulás szükségességét, de a szilárd alapok, a kereszténység értékrendjének figyelembe vétele nélkül a saját kulturális hagyományaink továbbfolytatása nem lehetséges.
A Református Tehetséggondozó Alapítványnak a Reformáció Emlékbizottság támogatásával megvalósult tárlata 2016. november 8-ig tekinthető meg a pécsi Tudásközpontban.