Megtakarítás szakértő szemmel

2016. július 24. 00:01

Alapkamat, banki kamat, infláció... Mi számít igazán?

2016. július 24. 00:01

Mi befolyásolhatja megtakarított pénzünk értékét? Alapkamat, banki kamat vagy infláció? Mire figyeljünk? Megmutatjuk melyek a legfontosabbak és miért!

1. Az egyik ilyen fontos tényező a jegybanki alapkamat. Ez a mutató ugyanis többek között azt is jelenti, hogy mekkora éves kamat mellett fogad el pénzeket a Magyar Nemzeti Bank  a piaci szereplőktől. Ez az érték nagyban befolyásolja a bankok betétgyűjtési és hitel kihelyezési politikáját. Az alapkamat változásával kapcsolatos várakozások általában előre beépülnek a rövid (1 évnél rövidebb) futamidejű hozamokba. Jelenleg a jegybanki alapkamat 1 százalék alatti. A bankok a betéti kamataikat jellemzően az alapkamattól függően árazzák, ezért a bankok által fizetett betéti kamat is alacsonynak mondható. Ezzel szemben a kisbefektetők igen jól járnak, mert számukra az állam különösen jó kamatokat kínál, ha a megtakarításukat lakossági állampapírba fektetik, hiszen a legnépszerűbb egyéves Kamatozó kincstárjegy kamata jelenleg 2,25 százalék.

2. A pénz és így a befektetések értékét nagyban befolyásolja az infláció szintje is. Ennek mértéke határozza meg a pénz reálértékét, hiszen az infláció mértékét a befektetésre kapott kamatból le kell vonni. Ha az ígért befektetési hozam nem vagy alig haladja meg az inflációt, akkor pénzünk reálértéke a befektetés lejáratakor csökken. Ha ebből még 15 százalék kamatadó és a 6 százalékos EHO is lejön, akkor sokat veszítünk. Az infláció mértékén alapuló befektetési lehetőségek jelenthetik a megoldást pénzünk reálértékének megtartására. Erre kínál jó alternatívát a három, vagy ötéves futamidejű, az éves inflációt garantáltan most 2,75 illetve 3,25 százalékkal meghaladó Prémium Magyar Államkötvény.

3. Nagyon fontos a lehetséges befektetési formák kamatainak összehasonlítása. Leggyakrabban az állampapírokra, bankbetétekre, akciós betétekre, lekötött betétekre gondol ilyenkor az ember. A magyar kisbefektetők kamat-érzékenyek, vagyis ahol magasabb kamatot kínálnak, oda megy a megtakarítások nagy része. Az állampapírok mára túlnőttek még az akciós bankbetéteken is: hozamuk jócskán meghaladja azokét, és különböző olyan feltételeknek sem kell eleget tenni, mint amilyeneket a bankok sokszor előírnak a magas kamat ígéretéhez. Ha megtakarításunkat 3 vagy akár 5 évre is nélkülözni tudjuk Tartós Befektetési Számlán, akkor még a kamatadót is megspórolhatjuk. Ha még az EHO fizetési kötelezettségtől is meg akarunk szabadulni, akkor forint állampapírt kell választanunk. 

 

 

Jelenlegi lakossági állampapír kamatok

Állampapír neve
Futamidő
Éves kamat
Prémium Magyar Államkötvény (PMÁK 2021/I)
5 év
3,25% (infláció + 3,25%)
Prémium Magyar Államkötvény (PMÁK 2019/L)
3 év
2,75% (infláció + 2,75%)
Bónusz Magyar Államkötvény (BMÁK 2026/N)
10 év
3,8% (12 hónapos DKJ átlaghozam + 2,75%)
Bónusz Magyar Államkötvény (BMÁK 2022/N)
6 év
3,55% (12 hónapos DKJ átlaghozam + 2,5%)
Bónusz Magyar Államkötvény (BMÁK 2020/Q)
4 év
3,05% (12 hónapos DKJ átlaghozam + 2,0%)
Kamatozó Kincstárjegy (KKJ)
1 év
fix 2,25%
Féléves Kincstárjegy (FKJ)
6 hónap
fix 2,00%
Kincstári Takarékjegy Plusz (KTJP)
1 év
fix 2,25%
Kincstári Takarékjegy I. (KTJ I.)
1 év
fix 2,00%
Kincstári Takarékjegy II. (KTJ II.)
2 év
fix 2,50%

Forrás: www.allampapir.hu

 

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!