Ehhez hasonlóan Donald Trump és mások azon kifogása, hogy Európa nem költ eleget védelemre, csak látszólag igaz. Európa nagyon sok gazdasági munkát végez, ami ahhoz szükséges, hogy egy működőképes transzatlanti védelmi szövetségbe kösse magát. Ami európai gyengeségnek tűnik, az valójában a munkamegosztás része lehet. Az Egyesült Államok a haditechnológia központja, Európának pedig gazdasági eszközei maradnak.
Ami a költségeket illeti, sokak szerint Európa függővé vált a megfizethető orosz energiától.
Valóban. Pusztán gazdasági szempontból vizsgálva, az utóbbi években ez volt a legjobb választásuk.
Ha erről le kell mondaniuk, az veszteségeket okozna. Ráadásul egyes európaiakkal ellentétben én nem vagyok meggyőződve arról, hogy ezt a kiesést képesek lesznek megújuló energiával helyettesíteni. Ami hosszabb távon aggasztóbb, hogy Oroszországot kivonulásra kényszerítik az olyan nemzetközi gazdasági intézményekből, mint a Világbank, a Nemzetközi Valutaalap, a SWIFT bankrendszer és a többi.