Ilyen még nem történt Magyarországon: ez az áprilisi választások legnagyobb rejtélye

Eddig nem tapasztalt tényezőn is múlhat majd, hogy hányan mennek el szavazni április 12-én.

Oroszország ukrajnai inváziója kapcsán ritkán emlegetik az uniós tag Ciprust, holott jelentős orosz beágyazottsága van. Nicosia elérte, hogy a hatodik szankciós csomagból kikerüljön az orosz állampolgárok ingatlanügyeire vonatkozó rész.

Mihálovics Zoltán írása a Mandiner hetilapban
***

A nemzetközi sajtó az Európai Unió hatodik szankciós csomagjával kapcsolatban többnyire Magyarország olajembargó alóli mentességét hangsúlyozza, a Ciprust érintő passzus kevésbé ismert a közvélemény előtt. A szigetország keresztülvitte, hogy kikerüljön a csomagból az orosz állampolgárok ingatlanügyeire vonatkozó rész, mert a tengerparti területein többnyire oroszok üzleteltek.
Ciprus és Oroszország jó viszonyának hagyományai mélyen, az ortodox kereszténységben gyökereznek, de a szoros kapcsolat az ettől távoli politikában is megjelent. A szigetország kommunistái mély beágyazottsággal bírtak a szovjet fővárosban, és ez a kapcsolat megmaradt 1991 után is. Ciprus a közel-keleti nyitás mellett a posztszovjet térség felé való közeledésben látta a lehetséges kitörési pontokat.