Tóth Klaudia írása a Mandiner hetilapban.
Frontvonalon harcoló, öngyilkos merényletben részt vevő, kémként, hírvivőként vagy őrszemként tevékenykedő fiúk, szexuális rabszolgaságra vagy katonafeleségnek kényszerített lányok – a gyermekek bevetése az erőszakos cselekményekben különösen jellemző Afrikában. Sokakat elrabolnak vagy erőszakkal toboroznak, mások pedig kétségbeesésből csatlakoznak, mert azt hiszik, hogy a fegyveres csoportok a legjobb esélyt kínálják a túlélésre.
Az ENSZ Gyermekalapja júniusban publikált statisztikái szerint több mint 8500 gyermeket használtak katonai célokra világszerte 2020-ban. Ez a szám feltehetőleg csupán a jéghegy csúcsa, a valóságban ennél sokkal többen kerültek be irreguláris fegyveres szervezetekbe: egyes források 250-300 ezer főre becsülik a gyerekkatonák számát. A 18 éven aluliak háborús helyzetben való bevetése nem újszerű jelenség, azonban a toborzási, alkalmazási és taktikai módszerek ma már merőben eltérnek a korábban megszokottaktól. A glóbusz összes lázadó- és terrorista szervezetének, fegyveres csapatának és hadseregének több mint 40 százaléka alkalmaz gyermekeket. Az újabb és újabb interjúk, fókuszcsoportos beszélgetések, illetve a nemzetközi szervezetek friss jelentései alapján jól látszik, hogy a fiatalok kihasználása továbbra is zajlik, annak ellenére, hogy a nemzetközi jog kifejezetten tiltja e gyakorlatot.
Beavatási rituáléként fogják fel a bekerülést a fegyveres csoportokba”
Afrikában a gyermekek jellemzően erőszak révén kerülnek be egy-egy félkatonai, katonai szervezetbe, és többségüket akaratuk ellenére sorozzák be. Ott egyfajta beavatási rituáléként fogják fel a bekerülést a lázadó- vagy szélsőséges csoportokba: a nemritkán 8–12 éves gyerekeknek esetenként saját családtagjaikkal kell végezniük azért, hogy bizonyítsák, férfivá értek, és méltók arra, hogy fegyvert fogjanak. Akadnak olyan fiatalok is, akik például szüleik elvesztése vagy a teljes társadalmi vagy gazdasági kilátástalanság miatt döntenek a csatlakozás mellett – sokaknak ez jelenti az egyetlen túlélési esélyt. Sőt az ilyen csoportokban újra azt érezhetik, hogy tartoznak valahova, egy közösség részévé válnak, és a kinevezések, rangok adományozása révén akár hatalmat is kaphatnak.