Magyar Péteréknek létkérdés, hogy Brüsszel minél tovább blokkolja az egészségügyre és az oktatásra elkülönített uniós pénzeket

2025. április 14. 20:00

Ezért örül Magyar Péter embere: az egészségügy, az oktatás, a közlekedés és a hátrányos helyzetű települések fejlesztésére szánt pénzeket fagyasztotta be Brüsszel. Kollár Kinga szerint "ingyenpénzről" van szó, ami nem is lehetne távolabb a valóságtól.

2025. április 14. 20:00
Kollár Kinga
Nagy Kristóf

Egyre világosabbá válik, hogy Magyar Péter és a Tisza Párt európai parlamenti képviselői – az Európai Néppárt közbenjárásával – úgy kapnak Brüsszeltől politikai támogatást, hogy mindent megtesznek azért, Magyarország a 2026-os választásokig már ne juthasson hozzá ahhoz a több ezer milliárd forint uniós támogatáshoz, amelyet a különböző, a jogállamisággal és a költségvetés biztonságával leplezett eljárásokban befagyasztott az Európai Bizottság.

Ahogy a Mandiner is beszámolt róla, Kollár Kinga, a Tisza Párt EP-képviselője a közelmúltban az Európai Parlament egyik bizottsági ülésén megdöbbentő természetességgel beszélt arról, milyen hatékony a Magyarországgal szemben folytatott jogállamisági eljárás, mivel a visszatartott uniós források rontják a magyarok életkörülményeit. A képviselő emiatt bizakodó, hogy 2026-ban ez a Tisza Párt győzelmét hozza az országgyűlési választásokon.

Ezt is ajánljuk a témában

Kiderült, mit is jelent a jogállamisági feltétel

Noha a baloldali sajtó és Magyar Péter hívei mindent elkövettek, hogy megvédjék Kollár Kingát és a kormány támadásának állítsák be a botrányos beszédet, az ugyanakkor a felszólalásból világossá vált, hogy Brüsszelben a pénzek visszatartása egyértelműen összefügg azzal a szándékkal, hogy az Orbán Viktor vezette magyar kormány megbukjon 2026-ban. 

Az egyik legfontosabb jogállamisági feltétel Brüsszelben most úgy tűnik az, hogy Magyarországon kormányváltás legyen 

emelte ki Bóka János uniós ügyekért felelős miniszter.

Ezt is ajánljuk a témában

Brüsszelben nem okozhat nagy meglepetést a tiszás képviselő magyar érdekekkel ellentétes örömködése, mivel az összes ellenzéki EP-képviselő évek óta azért lobbizott, hazánk ne kapja meg a neki járó forrásokat. Az előző uniós parlamenti ciklusban a Momentum bukott képviselői, Cseh Katalin és Donáth Anna büszkélkedett rendszeresen azzal, hogy tevékenységükkel hozzájárulnak a források blokkolásához.

Magyar Péter kampánya Brüsszel kampánya is

A Kollár Kinga által kirobbantott botrány talán minden korábbinál egyértelműbbé tette, hogy a Magyar Péter által rendszeresen hangoztatott témák – közlekedés, egészségügy, oktatás, szociális helyzet – mögött a befagyasztott uniós pénzek állnak.

A 2021 és 2027 között Magyarországnak járó uniós források

A legfontosabb EU-s pénzügyi alapok közül a hétéves uniós költségvetési ciklusban 

  • a kohéziós alapból 21,7 milliárd euró,
  • a helyreállítási alaptól (RRF) 10,4 milliárd euró,
  • a Közös Agrárpolitika forrásaiból 13,5 milliárd euró jár Magyarországnak, amelyből 7,8 milliárd eurót fizet az EU, míg 5,7 milliárd euró a nemzeti hozzájárulás, a magyar költségvetés terhére.

A teljes, 18 ezer milliárd forintos uniós forrásnak kevesebb, mint a felét érinti Brüsszel blokkolása:

  • a kohéziós alapból 9,45 milliárd eurót,
  • a helyreállítási alapból a teljes 5,8 milliárd euró vissza nem térítendő támogatást és a 4,6 milliárd euró kedvezményes hitelkeretet visszatartja Brüsszel,
  • míg a Közös Agrárpolitika pénzeit nem érintik a jogállamisági eljárások.
  • Emellett egymilliárd eurót veszített hazánk eddig a pénzek visszatartása miatt.

Ez azt jelenti, hogy Brüsszel mintegy 7500 milliárd forintot tart zár alatt, vagyis – ahogy Kollár Kinga fogalmazott – ez minden magyar embernek 800 ezer forintot jelent.

A Tisza Párt kampánya lényegében nem más, mint a befagyasztott uniós források miatt elhalasztott programok megvalósítása. Ezeket a programokat ugyanakkor a magyar kormány alkotta meg és nyújtotta be a költségvetési tárgyalások alatt, Brüsszel pedig jóváhagyta.

Ez azt jelenti, ha Brüsszel feloldaná a zárolt uniós forrásokat, akkor is a már elfogadott programok és beruházások megvalósításával válnának ténylegesen lehívhatóvá a pénzek, vagyis Magyar Péter végső soron a kormány által előkészített uniós programokkal járja az országot.

Ezek a programok késnek Brüsszel miatt

A befagyasztott uniós források két nagy uniós alapot érintenek:

  • A kohéziós források célja, hogy a beruházási pénzekkel csökkenjen az Európai Unió országai közti különbség, a kelet- és dél-európai tagállamok gyorsabban zárkózzanak fel a tehetősebb nyugati- és északi országokhoz.
  • Az RRF – Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz a Next Generation EU legnagyobb programja, amelyet egy egyszeri pénzügyi eszközként hozott létre az unió, a Covid-válság káros gazdasági és társadalmi hatásainak enyhítésére.

A kohéziós források tehát mintegy 22 milliárd eurót jelentenek hazánk számára a teljes, 2021 és 2027 közötti pénzügyi ciklus alatt. Ebből 9,45 milliárd eurót tart befagyasztva Brüsszel. 

Magyarország ugyanakkor a nem zárolt forrásoknak eddig csak egy részét hívta le, ami nem meglepő a költségvetési ciklus közepén. 

A 2021-2027-es EU-s ciklus forrásait legkésőbb 2030-ig lehet felhasználni. Fontos, hogy a pénzek visszatartása konkrét programokat érint, vagyis ezek megvalósítása valóban késik Brüsszel politikai céljai miatt. Ezek közé tartozik

  • az Integrált Közlekedésfejlesztési Operatív Program Plusz, amelynek keretéből a közlekedési infrastruktúra fejleszthető, vagyis a vasúti és közúti közlekedés,
  • a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program Plusz, amelyből az energiahatékonysági fejlesztések, vízgazdálkodás és hulladékkezelés támogathatók, 
  • valamint Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz, amelyből az önkormányzatok fejlesztései és a helyi beruházások finanszírozhatók.

Uniós gigahitelből buktatná meg Brüsszel az Orbán-kormányt

Az Európai Bizottság a kohéziós források egy része mellett teljes egészében visszatartja az RRF forrásait, amelynek nagyobb része vissza nem térítendő támogatás, kisebbik része pedig egy kedvezményes hitelkeret.

A helyreállítási eszköz a Next Generation EU eszköz legfontosabb programja, amelyet az EU a Covid-válság kezelésére hozott létre, fedezete az EU legnagyobb kölcsöne, amelynek visszafizetése – beleértve a kamatokat is – végső soron a tagállamok feladata.

Az RRF beruházásait legkésőbb 2026 végéig kell megvalósítani, ellenkező esetben a források elvesznek.

Magyarország a források blokkolása miatt gyakorlatilag még nem tudta elkezdeni a Brüsszel által előzetesen jóváhagyott beruházásokat, amelyek 

  • az egészségügy
  • és az oktatás fejlesztésére,
  • a zöld átállás előmozdítására,
  • a közösségi közlekedés fejlesztésére,
  • a hátrányos helyzetű települések felzárkóztatására,
  • valamint a vízgazdálkodás kialakítására tartalmaz jelentős, több mint 4000 milliárd forint forrást.

Érdekes, hogy az RRF imént felsorolt programpontjai teljes mértékben egybecsengenek a Magyar Péter és a többi baloldali párt által rendszeresen hangoztatott témákkal.

Kollár Kinga botrányos felszólalásában tehát annak örül, hogy a minden magyar ember számára mintegy 800 ezer forintot jelentő uniós támogatások befagyasztásával Brüsszel érdemben hozzájárul Magyar Péter, a Tisza Párt és a magyargyűlölő Manfred Weber vezette Európai Néppárt politikai céljaihoz, mivel pont azokon a területeken támadják a kormány gazdaság- és szociálpolitikáját, ahol Brüsszel miatt nem valósultak meg a több ezer milliárdos fejlesztések.

Az Európai Bizottság és az Európai Parlament egyre világosabb, hogy a hazánknak járó pénzek visszatartásával –Lengyelországhoz hasonlóan – azt a célt igyekszik elősegíteni, hogy ne a nemzeti kormány kapja a szavazatok többségét a 2026-os választásokon.

A helyreállítási alapból finanszírozott beruházásokkal egyébként a tagállamok túlnyomó többsége jelentős késésben van, így nem kizárt a 2026 végi határidő meghosszabbítása sem.

Nem ingyenpénz az uniós támogatás

A helyreállítási kassza ráadásul nemzetközi, piaci alapú kölcsönökből áll, ezek visszafizetésére pedig a következő években forrást kell találnia az EU-nak. Ehhez meglehetősen szűk az uniós mozgástér, Magyarországnak pedig akkor is ki kell vennie a részét a törlesztésből, ha elesik a forrásoktól.

A legfontosabb pénzügyi alapok esetén sem helytálló, hogy a hazánknak járó támogatásokat az EU „ingyenpénzként” osztogatja, ahogyan azt Kollár Kinga Facebook-bejegyzésében állította.

Egyrészt az uniós szerződések szabályozzák, egy adott tagállamnak milyen hozzájárulást kell befizetnie az EU-s kasszába és fejlettségi szinttől függően mennyi felzárkóztatási támogatást kap. De a nemzeti költségvetési kiadásokat az is jól mutatja, hogy a vidékfejlesztési kerethez az unió alig több, mint 500 milliárd forinttal járul hozzá, ezt a magyar kormány egészíti ki 2300 milliárd forinttal.

Noha hazánk még mindig nettó kedvezményezettje az uniós forrásoknak, vagyis kevesebbet fizetünk be, mint amennyit támogatásként megkapunk, ez a helyzet vélhetően nem sokáig marad így. 

Egyre többen javasolják a következő uniós pénzügyi ciklustól a kohéziós- és agrárpolitika jelentős átalakítását úgy, hogy csak olyan nemzeti beruházásokat támogasson az EU, amelynek megvalósítása „közösségi célokat” szolgál. Emellett Ukrajna esetleges uniós csatlakozása fenntarthatatlanná tenné a jelenlegi rendszer, mivel a fejlesztési pénzek túlnyomó részét Kijev kapná, az ország állapota és alacsony fejlettségi szintje miatt.

Ezt is ajánljuk a témában

Kollár Kinga világossá tette, mire megy ki a játék

A Tisza Párt EP-képviselője botrányos beszédében azt emelte ki, „magyarként azt kell mondanom, hogy [a jogállamisági eljárás] nagyon hatékonynak bizonyult, mert megközelítőleg 21 milliárd eurót függesztettek fel, és ebből egymilliárd már el is veszett a magyarok számára. És ennek nagyon súlyos hatása volt a magyar államra, mivel nem tud befektetni a közszolgáltatásokba. Természetesen nem tudja támogatni a magyar gazdaságot, és nem tud extra szociális szolgáltatásokat nyújtani az embereknek. Úgy értem, csak hogy pár példát hozzak, az RRF programból 50 kórházban lehetett volna felújítást végezni, amiből nem lett semmi. Nyugodtan mondhatjuk, hogy a kondicionalitási eljárás nagyon hatékony, nagyon hatékonyan befolyásolja a magyarok mindennapi életét. Ennek van pozitív oldala: a magyar emberek romló életminősége erősítette az ellenzéket. És emiatt én… én… én nagyon pozitív vagyok a 26-os választásokkal kapcsolatban.”

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Mandiner-szerkesztés

Összesen 150 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
polárüveg
2025. április 15. 14:51
Na még egy: az általa formálisan képviselt országtól megtagadja a jogos pénzösszegeket. Ellenben a nem EU tag Ukrajnának számolatlanul adnák a pénzt. Ez is igazi bukta. Azon se lepnék meglepődve, hogy a visszatartott, majd "lejárattal" elvett pénzek kerülnének Ukrajnába, pl. az az emlegetett egymilliárd euró. A Magyarország által aláírt és törlesztett közös EU-hitelről nem is beszélve, mert abból se érkezett a hitelszerződés alapján járó pénzből egy euro sem: itt is lehet örömködni, hogy becsapták és becsalták Magyarországot.
polárüveg
2025. április 15. 14:43
Kollár Bankárszolga Kinga, azok a pénzek nem ingyenpénzek, hanem szerződésben foglalt jogok és teljesített kötelezettségek alapján járó pénzek, melyek visszatartása szerződésen kívüli ürügyekre hivatkozva jogsértő és károkozó. Ne tessék csodálkozni a szakértői tudásával, ha ezért a jogsértő károkozásért esetleg a teljes személyi vagyonával - is - kell felelni majd a jövőben... annak, aki részt vett ebben a jogsértő károkozásban bármi módon. Csak szólok.
Skywalker_bp
2025. április 15. 08:22
Jó teggelt jó szurkolást! Megint micsoda nap. Romokban a RogánMűvek, romokban a kormányzati kommunikáció. És nyomja tovább a kretént (és erodálja a tábort.) Mivel jò hír nincs a magyar gazdaságban, az egészségügyi államtitkár videókban demonstrálja, hogy 50 kórház pusztult le 4 db 2/3-ad után. Hihetetlen! A zebrabotrányt, hogy Orbán zebrákat tart, viccels videóval akarták elütni, ma majdnem 250 (!!!) állatorvoshallgató tiltakozik miatta! ✌️✌️✌️ Tegnap Orbán olyat hazudik pacekba, amit 1 perc alatt ellenōrizhetô, hogy a Tisza támogatja Ukrajna EU csatlakozázát. Nem. Nem támogatja. Megosztó a kérdés, kb. 58/42 volt az eredmény a Nemzet Hangja szavazáson. Emiatt a Tisza erről kormânyon ügydöntô népszavazást tart, amikor ismerjük a feltételeket. Ez a tegnapi nap mérlege. Szerintem ez az ország ilyen kapkodó, összezavarodott, néhol már már debil Fidesz kommunikációt nem látott az elmúlt 30 évben. 🤣🤣🤣💪🏻💪🏻💪🏻✌️✌️✌️🇭🇺🇭🇺🇭🇺 Vége van elvtársak. Orbán utolsó ciklusát látjátok
cccbasatu
2025. április 15. 07:42
Magyarország létét fejlődését,felemelkedését nekünk kell biztosítani.Tehát nem az EU pénzére kell várni mert az a pénz EU függővé teszi Magyarországot.Más rész miért adna pénzt az EU Magyarországnak ha azt a pénzt az Orbán kormánya az EU bomlasztására lerombolására használja. A múltban hazánk megtermelte ill. hitelekkel próbálta az országunkat fenntartani ami rossz politikai és gazdasági döntések miatt sikertelen volt.Másrészt Ukrajna léte a világ élelmezése szempontjából létfontosságú és ha Ukrajna EU tag az Magyarországra nézve is rendkívül hasznos lenne
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!