Így lesz biztonságos a karácsony: pár lépés, hogy ne gyújtsuk fel a lakást
Nagyon kevés kell a tragédiához, fontos az odafigyelés és a megelőzés, hogy a meghitt ünnep ne forduljon pokolira.
A háború és az energetikai válság közepette az EP két szakbizottsága meghallgatást tartott arra vonatkozóan, hogy EU-szerte többé ne egészségügyi rendellenességként tartsák számon a transzneműséget.
Október 27-én az Európai Parlament Közegészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Bizottsága (ENVI) és az Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottság (LIBE) a transzneműek, non-bináris személyek lobbijának eredményeképpen meghallgatást arról, hogy a transzneműség többé ne legyen egészségügyi patologizációs kategória.
Patológiásként az egészségestől eltérő állapotot szokás jelölni. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hierarchikus kódrendszerben (International Classification of Diseases, ICD) tartja nyilván a patológiás elváltozásokat.
legutóbb az ICD 10-es verziójában (ICD-10). Ennek hazai megfelelője BNO (betegségek nemzetközi osztályozására szolgáló hierarchikus kódrendszer).
Az ICD legfrissebb verziója (ICD 11) ugyanakkor már nem tartalmaz ilyen bejegyzést, vagyis a transz identitásokat a patológiás elváltozások közül a „szexuális egészséggel kapcsolatos állapotok” közé sorolta. Ez lényegében annyit tesz, hogy a transzneműség a WHO nyilvántartása szerint 2019 óta nem betegség.
Csakhogy 2019 óta csak néhány uniós tagállam, Dánia, Írország, Luxemburg és Málta lépte meg azt, hogy felülbírálja korábbi nézeteit. Ezekben az államokban nincs szükség orvosi szakvéleményre ahhoz, hogy bárki nemváltáson essen át.
Ideális megoldásnak azt tartanák, ha többé nem lenne szükség pszichiátriai diagnózisra ahhoz, hogy az érintettek nemváltó hormonterápiában részesüljenek, vagy sebészeti úton változtassák meg nemüket. Vagyis azt követelik, hogy ezek a módosító beavatkozások kizárólag a páciens önrendelkezési jogán és jól megfontolt szándékából történjenek.
A lobbi úgy vélekedik, hogy azáltal, hogy a transzneműséget és a hasonló mentális állapotokat betegségként tartják nyilván, diszkrimináció valósul meg, ugyanis sérül az érintettek önrendelkezési joga.
Az Európai Parlament LIBE-ENVI bizottságai ezt a lobbitevékenységet igyekeztek felkarolni azzal, hogy kétórás meghallgatást szerveztek a témában. A transzlobbi
arra, hogy a fent említett változás mindenhol végbe menjen.
Kép: KAY NIETFELD / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP