Így jártunk: Putyin nem küld karácsonyi üdvözletet a barátságtalan országoknak
Kivételek azért lesznek, és az ukránoknak is gratulál az orosz elnök!
Nem új gondolat ez Orbánnál. Joggal jellemezte náci beszédként már elhangzásának estéjén Gyurcsány Ferenc.
„Vajon mit szólt volna az 1992-es Kövér László ahhoz, amit Orbán harminc évvel később Tusnádfürdőn előadott?
Kövér akkor így beszélt a Fidesz-frakció nevében Csurka István emlékezetes dolgozatáról: »Csurka István nem először fogalmazza meg a maga nemzetmegváltó gondolatait, amelyeket szerencsére nem nekem kell először az újabb keletű magyarországi nácizmus alapvetésének nyilvánítanom.« Kövér Debreczeni József kiemelkedően bátor és tisztességes állásfoglalására célzott, aki »komplett náci alapvetésként« jellemezte a Csurka-dolgozatot. Komplettnek Orbán előadása bizonyosan nem tekinthető, de hogy náci világfelfogás vonul végig rajta, az megkockáztatható.
A legtöbben ezt a »kevertfajúakra«, a Nyugaton már bekövetkezett »fajkeveredés« elkerülésére vonatkozó orbáni állításra hivatkozva állapítják meg. Joggal teszik. Nem új gondolat ez Orbánnál. Visszatérően állítja a 2015-ös menekültválság óta, hogy magunknak kell eldöntenünk, hogy »kikkel akarunk együtt élni«, és az Orbán-rendszerrel szemben állóknak már régen fel kellett volna ismerniük, hogy ennek előzménye a zsidók és cigányok 1944-es deportálása volt: a magyar állam akkor eldöntötte és végre is hajtotta annak eldöntését, hogy kivel akarnak, illetve kivel nem akarnak együtt élni a »keresztény magyarok«. A folytonosság itt nyilvánvaló.
Ez azonban csak egy, a múlt század harmincas-negyvenes éveire emlékeztető elem a tusnádfürdői előadásban. Két további elemet említek. Az előadáson végigvonul a nyugati demokráciák iránti mély megvetés. Érdemes itt arra emlékeztetni, hogy míg a szovjet és kelet-közép-európai kommunisták a nyugati demokráciákat gyűlölték és féltek tőlük, a nácik mélyen megvetették. Ahogy Orbán hosszasan a Nyugat tehetetlenségéről, gyengeségéről beszél, ahogy »égő istállóként« jellemzi a Nyugatot, ahova korábbi visegrádi partnerei, a csehek és szlovákok most kormányváltásaikat követően visszatértek, »bekötik a lovaikat« az »égő istállóba«, azzal bizony a nácik példáját követi.”
***
Az orosz-ukrán konfliktusról és a jobboldali közösségépítésről is kérdeztük a résztvevőket a 31. Tusványoson:
Nyitófotó: Földházi Árpád