A teljes ellenzéki oldal közös felelőssége, hogy ne újra egy megosztásra és gyűlöletkeltésre épülő országot építsen

Akik valóban rendszerváltást akarnak, azok megtalálják az együttműködés szükséges, kritikus mennyiségét és formáját.

Változatlanul magabiztosan vezet a Fidesz, képtelen lendületet venni a baloldali kampány. Itt a tizenegyedik LikeFight!
Legújabb írásunkban a január 21-27. közötti időszakot vizsgáltuk Facebook interakciók szempontjából, amelyből kiderült, hogy bő két hónappal a választás előtt a baloldalnak ismét nem sikerült változtatnia az erőviszonyokon.
Annak ellenére, hogy erőteljesen hirdet,
ez összefüggésben lehet a baloldal miniszterelnök-jelöltjének a kommunikációs stílusával. Márki-Zay a héten több olyan élő videót is közzétett, amelyben megosztó megjegyzések is elhangzottak (például egy alkalommal szitokszóként használta a fogyatékos kifejezést). Az ilyen elkerülhető hibák tematizálták az egész hetet.
Ezzel szemben a jobboldalon a fegyelmezettség és a rendezettség határozza meg az online jelenlétet.
A Megafon véleményvezérei néhány óra leforgása alatt reagálnak az új politikai eseményekre, és még az eddiginél is gyorsabban kialakították az értelmezési keretet. Jó példa volt erre, hogy Márki-Zay Péter jóformán még be sem fejezte a szokásos vasárnap esti élő adását, de a fogyatékossággal élőket sértő kijelentései már tucatnyi bejegyzésben és videóban indulhattak terjedésnek a közösségi médiában, így a baloldali kampánystábnak esélye sem maradt megmagyarázni a vállalhatatlan kijelentéseket.
A jobboldali politikusoknak sem volt oka a panaszra, a fagyos politikai környezetben is növelni tudták interakciószámaikat, a kormánypártok pedig 1,9 százalékkal, 57,6 százalékra javították győzelmi arányukat az egyesült baloldal felett, ráadásul mindezt ismételten egyetlen fillér hirdetési költség nélkül érték el.
Jobboldali győzelemmel zárult az elmúlt hét a politikusok versenyében, azonban érdemes néhány érdekes folyamatra rápillantani.
Ahogy bevezetőnkben említettük, nem tettek jót az újabb botrányok Márki-Zay Péternek, de a baloldali politikusok TOP10-es listája összesítve 45 ezerrel több interakciót tartalmaz, mint egy héttel korábban.
Az interakciók eloszlásából az látszik, hogy Márki-Zay Péter nem tudja a netes térben sem megteremteni az egységet, és a baloldali támogatók köszönik szépen, jól érzik magukat a régi, baloldali politikusok online közösségieben.
A jobboldali politikusok TOP10-es listáján kevés változás történt. A dobogó rendszeres szereplői: Orbán Viktor, Varga Judit és Szijjártó Péter fáradhatatlanul termelik az interakciókat, felfelé húzzák a jobboldalt.
A héten bekerült a TOP10-be Nagy István agrárminiszter és Dömötör Csaba is, utóbbi nagy sikereket arat rövid, frappáns szembesítő videóival. Kiesett a TOP10-ből viszont Kocsis Máté, akinek szókimondó, harcos, vagy éppen humoros bejegyzéseit amúgy előszeretettel szokták osztani a jobboldaliak.
Egy hét alatt 55,7 százalékról 57,6 százalékra növelte előnyét a Fidesz és a KDNP. Az 1,9 százalékos növekedés már csak azért is figyelemre méltó, mert ismét hirdetési ráfordítás nélkül érték el az eredményt. A tartalmak minőségét és elemezve az látszik, hogy a Jobbikon kívül egyáltalán nem látható energiabefektetés ezen a területen a baloldalon.
A kormány Facebook-oldala ezúttal is jól szerepelt: láthatóan egyre többet foglalkoznak a kormányzati eredmények bemutatásával és az oltások felvételére is rendszeresen biztatják a követőiket.
Ezen a fronton a baloldali blokk jelentős, 39 ezer interakciós zuhanást könyvelhetett el múlt héthez képest, ráadásul a 10-es listából a DK-közelinek tekinthető szereplők viszik a pálmát:
Ha kicsit tágabb kitekintést teszünk, és nem csak a Facebook világát elemezzük, az látható, hogy azok a lifestyle influenszerek, akik az előválasztási kampányban előszeretettel kampányoltak, most mintha kifejezetten kerülnék a politikai témákat. A jelenség magyarázata talán az lehet, hogy Karácsonynak szívesen tolták a szekerét, de Márki-Zay stílusát túl megosztónak gondolják.
A megafonos „iskola" ismét elfoglalta a jobboldal oszlop első két helyét: a szinte örök első Deák Dániel mellett Bohár Dániel nyakában csilloghat a képzeletbeli ezüstérem, Rákay Philip pedig ismét javított egyet a helyezésén egy hét alatt.
Tovább növelte népszerűségét a Konverzió, illetve a megafonos újonc, Korondy Tamás ismét bekerült a TOP10-be.