Fűrész Tünde keddi cikkének elején arra hívja fel a figyelmet, hogy Európa egyetlen országában sem érik el a születések a populáció önfenntartásához szükséges 2.1-es termékenységi arányszámot, és a kontinens nyugati országainak többsége az ebből adódó népességhiányt bevándorló lakosság befogadásával igyekszik pótolni ami azonban a szerző szerint nem oldja meg az adott társadalmak komplex problémáit.
„Az Európai Unió súlyos demográfiai válságának három fő tényezője az alacsony gyermekvállalás hajlandóság, az eredeti népesség csökkenése, valamint annak fokozódó elöregedése. Európa lakossága 2050-re várhatóan a világ népességének csupán négy százalékát fogja kitenni” – írja a szerző, emlékeztetve a probléma összetett gazdasági hatásaira.