Lengyel kormányfő: A jogállamisági mechanizmus akár az Európai Unió széteséséhez is vezethet
A teljesen új, önkényes, politikai döntések által motivált jogállamisági mechanizmus akár az Európai Unió széteséséhez is vezethet –jelentette ki Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök csütörtökön Budapesten. A lengyel kormányfő magyar kollégájával, Orbán Viktor miniszterelnökkel egyeztetett, majd közös sajtónyilatkozatuk alkalmával kiemelte: ez a megoldás rossz és rendkívül veszélyes az egész unióra nézve. Az nem lehet, hogy a származtatott jog az alapjogot megkerülje, ilyen nincs a jogrendszerünkben, és Európában sem fordulhat elő, hogy a másodlagos jog az alapszerződések fölé helyezkedjen – érvelt.
Közölte: a vétójog benne van a szerződésekben, ezzel szolgálják az érdekeik érvényesítését. A vétó lehetőségét komolyan kezelik, és szükség lesz az alkalmazására, ha nem változtatják meg az elmúlt időben kidolgozott uniós javaslatot, az ugyanis elfogadhatatlan – értékelt Mateusz Morawiecki. Azt is mondta, hogy ezzel védik a szuverenitásukat és az alapszerződések szellemiségét is.
Emlékeztetett: a koronavírus-járvány rendkívüli válsághelyzetet jelent és veszélyes következményei vannak, ezért úgy döntöttek, hogy legyen egy speciális eszköz, amellyel segítenek azoknak az országoknak, amelyeket a leginkább sújt ez a válság. Hosszas tárgyalásokat folytattak erről a nyáron, és ezek sikere egész Európa sikere volt – fogalmazott. A lengyel miniszterelnök szerint azonban most egy teljesen új mechanizmusról van szó. A júliusi egyeztetéseket egészen másként interpretálták, és a német EU-elnökség nem alkalmazkodott a megbeszéltekhez – mondta. Hozzátette: nem tudni, hova vezethet az új feltételrendszer, de nem szeretnék, ha az EU letérne az eddigi útjáról.
(MTI)
MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Összesen 87 komment
Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi.
Hozzászólás szerkesztése
Nem tartom valószínűnek a közeli szétesést. Nagyobb valószínűséget adnék annak, hogy a kétlépcsős Európát alakítják ki. Az eurót használó tagállamok és a többiek.
Ne felejtse el, hogy 2008-ban volt az USA bankjai által elindított gazdasági világválság ( Lehmann Brothers...) Ebből kezdett el IMF hitellel kimászni Bajnai, majd sikeresen, már az Orbán kormány.
Az egyetertoknek osszak szet a hiteleket es egyeb penzeket, nehogy a 2 orszagra fogjak a nyomorukat!
Kepesek Magyarorszagra kenni barmit az ujmarxistak.
Bejelentkezés