Fontos határidő közeleg az autósok számára, a mulasztás komoly következményekkel járhat

2025. február 25. 09:20

Akk január elsejével kötöttek kötelező gépjármű- felelősségbiztosítást, fizetniük kell, március elsejéig.

2025. február 25. 09:20

A márciusi lakásbiztosítási kampány mellett még egy fontos határidőre érdemes figyelni a napokban. Annak a közel nyolcvanezer gépjármű-tulajdonosnak, akik az év végi kampányban, január elsejével kötöttek új kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást (kgfb), legkésőbb március 1-jén éjfélig kell rendezniük esedékes díjrészletüket – hívja fel a figyelmet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ). 

A szigorú határidő az összegnek a biztosítóhoz való beérkezésére vonatkozik.

A Portfolio cikkében arról ír, hogy bár a biztosítási piacon most mindenki a napok múlva kezdődő lakásbiztosítási kampányra koncentrál, sok érintettnek a február végi kgfb-díjfizetési határidőre is figyelnie kell, ami most hétvégére esik.

A cikkben arra is felhívják a figyelmet, hogy a díjfizetés elmulasztása esetén a késedelmes ügyfelek szerződéseit a biztosítóknak kötelező törölniük, így a mulasztó ügyfelek automatikusan biztosítási védelem nélkül maradnak. Másrészt a szerződés újrakötésekor nemcsak a türelmi időszakra vonatkozó biztosítási díjat kell megfizetni, hanem a megszűnés és újrakötés közti időszakra vonatkozó, kiemelkedően magas fedezetlenségi díjat is.

Ebben az évben a fedezetlenségi díj mértéke személyautóknál – teljesítménytől függően – naponta 850-1850 forint között alakul, teherautóknál pedig elérheti a napi 6640 forintot is.

A biztosítást ugyanannál a biztosítónál kell megkötni, és a fedezetlenségi díj mellett – választási lehetőség nélkül – a teljes évre vonatkozó köteleződíjat is egyszerre kell befizetni.

A díjat késedelmesen fizető ügyfelek nem hivatkozhatnak arra, hogy a díjfizetésről nem kaptak értesítést (csekket vagy számlát): a szabályozás értelmében a fizetési határidő számontartása egyértelműen a gépjármű forgalmi engedély szerinti üzembentartójának a felelőssége.

A magasabb díjaknál is sokkal súlyosabb következmény azonban, hogy ha az autós a fedezetlenség időszakában okoz kárt, nem számíthat a biztosító térítésére. Ilyen helyzetben egy személyi sérülés esetén akár több tíz millió forint is lehet az a kártérítés, amit a vétkes fél – anyagi helyzetétől függően – akár egész élete során kénytelen törleszteni.

Az FBAMSZ szerint az utolsó napokban már ne csekken vagy bankkártyával fizessünk, mivel a Magyar Posta vállalása szerint a sárga csekken történő befizetések két munkanap alatt jutnak el a biztosítónál vezetett számlára. Ez azt jelenti, hogy a csekken történő befizetést legkésőbb szerdáig végre kell hajtani. Az internetes bankkártyás fizetés átfutási ideje is több nap lehet, ezért aki biztosra megy, annak szerdát követően már ezt a módot sem érdemes választania.

A biztosító pénztárába történő személyes befizetés is biztos megoldás, ám erre a hétvégi zárva tartás miatt péntekig sort kell keríteni. Emellett arra is figyelni kell, hogy a korszerű fizetési módok elterjedésével párhuzamosan folyamatosan csökken azon a biztosítói ügyfélszolgálatok száma, ahol pénztár is működik.

Az azonnali átutalás bevezetése óta ugyanakkor a banki átutalás még szombaton is megfelelő opció lehet.

Nyitókép:CFOTO / NurPhoto / NurPhoto via AFP

 

Összesen 1 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
patikus
2025. február 25. 09:44
Már a nevükse jó, hiszen a biztosítókkal nem lehet sokat alkudozni. FBASZ helyett a rábasz, vagy a FÜSZFASZ (független ügynök szövetkezet fatális szervezete) találóbb volna.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!