LEGO helyett kockákból épül a magyar retró – itt a Polski és az Ikarus
Mint szinte minden, mára a LEGO is hatalmas üzletté vált, egy kis vállalkozás pedig különleges, magyar tervezésekkel próbál nemcsak lépést tartani, hanem irányt mutatni.
Majdnem LEGO. A magyar kézben lévő Kocka Store újabb saját MOC-szettel lepte meg a hazai kocka-rajongókat, és ezúttal hatalmas lépést sikerült megtenni. A levegőbe.
Néhány hónapja csak, hogy elkezdtünk foglalkozni a teljesen magyar tulajdonú, ráadásul a nemzetközi piactól független MOC-készletekkel. Ahogyan azt 2024 októberében írtam, az Aréna üzletházban lévő Kocka Store-ban nemcsak hivatalos készletek, valamint külön is megvásárolható, csomagba állítható elemek, de teljesen egyedi MOC-szettek is megtalálhatók.
A MOC a My Own Creation rövidítése, ami nagyjából annyit tesz, hogy a „saját alkotásom”, mely csoportba olyan szetteket illeszthetünk, melyeket LEGO-rajongók terveztek és építettek az eredeti alkatrészek felhasználásával, bizonyítva azt, hogy képzelőerővel és néhány LEGO „kockával” bármit meg lehet építeni!
A Kocka Store pedig ennek a képzelőerőnek és szabadságnak enged teret, méghozzá nem is akárhogy. Első körben a Gallik Attila tervezésében készült Polski és a Gera Szabolcs fejéből kipattan Ikarus buszok kerültek bemutatásra, míg második alkalommal hagyományos sárga villamost, egy piros Ladát (szintén Gallik Attila), továbbá Budapest összemontázsolt látképét mutattam be, amivel az is bebizonyosodott, hogy nemcsak földi járművekre számíthatunk a magyar MOC-sorozatban. Nos, valóban nem csak arra, hiszen 2025 januárjában megérkezett az első légi jármű is.
Ezt is ajánljuk a témában
Mint szinte minden, mára a LEGO is hatalmas üzletté vált, egy kis vállalkozás pedig különleges, magyar tervezésekkel próbál nemcsak lépést tartani, hanem irányt mutatni.
A MOC202407 sorszámmal ellátott Wings of Hope az 1. születésnapját ünnepelő Kocka Store eddigi talán legmerészebb vállalkozása. A 357 elemből álló, 24 995 forintos Wings of Hope a hivatalos leírás szerint abból az apropóból készült, hogy a cég ezzel a modellel adózzon a 2012-ben megszűnt Magyar Nemzeti Légitársaságnak. A Malév még 1946-ban indult, és évtizedeken át a magyar repülés büszkesége volt.
Kezdetben szovjet gépekkel szállt fel, de hamar Európa nagyvárosai felé vette az irányt, majd távoli kontinenseket is összekötött Budapesttel. A ’90-es években is, amikor privatizációs kísérletek zajlottak, sokan remélték, hogy a légitársaság megőrzi dicsőségét, ám állandó pénzügyi nehézségei végül legyűrték. 2012-ben jelentették be a csődöt, amely nemcsak a vállalat végét, hanem egy korszak lezárását is jelentette.
A Malév megszűnésével a Liszt Ferenc Repülőtér is csendesebb lett, és a magyar utazók egy darabka múltat veszítettek el, amelyre ma is sokan nosztalgiával gondolnak.
És bizony ezzel a nosztalgiával sikerült elkészíteni a készletet, amely – teljes nyugalommal ki merem jelenteni, hogy – exkluzív termékként szerintem az eddigi legjobb szett a Kocka Store-nál. A dobozban persze a szokásos komponenseket találjuk, avagy a kártyára nyomtatott QR-kódot és jelszót, amivel az összerakási útmutató PDF-ként tölthető le kéznél lévő okoseszközünkre, majd lényegében a fájlt azon megnyitva haladhatunk lépésről lépésre, közben összerakva a repülő különböző részeit.
Eleinte még csak a törzs alapjait, majd a szárnyakat építjük meg, de közben igazából nem is sejtjük még, hogyan lesz ebből repülő.
Aztán eljutunk a finomabb falatokhoz, az izgalmasabb részekhez, és a talán kevésbé agyonhasznált elemek hozzák el a legizgalmasabb és legjobb részeket, amiknél már minden a helyére kerül. Sőt, a végén a megfelelő helyre bepattintott turbinákra még matricát is helyezhetünk, ahogy a géptörzsre és a szárnyakra, majd a kerekek felhelyezése után egy masszív tartóelemet rakunk össze, ami utána a vitrin vagy a szekrény díszeként tartja meg a kész repülőt.
Ezt is ajánljuk a témában
Volt már, hogy a Lánchíd oroszlánjai öltöztek kockába, nemrég pedig a Deák Téren állt meg egy kocka-villamos, de természetesen otthon is bármit megépíthetünk magunknak, amiben az exkluzív magyar készletek is sokat segítenek.
Doboza alapján hivatalos LEGO vagy sem, az ismét Gallik Attila tervezésében készült Wings of Hope az eddigi kedvencem a Kocka Store exkluzív kínálatából és a MOC-készletek közül. Az elején a megszokott LEGO-kockázós érzés hatalmasodott el rajtam, ami már önmagában izgalmas, azonban később annyira ötletes megoldásokkal és stabil összekapcsolásokkal találkoztam, hogy a végére teljesen ledöbbenve figyeltem, ahogy a kezeim között megépült az állványra szerelt repülőgép.
A kasztni, aminél még arra is figyelt az alkotó és a gyártó, hogy matricával minden jelzés felkerüljön a magyar zászló mellé, közben pedig az egész olyan külsőt kapjon, mint a legjobb szettek egyike.
A Kocka Store exkluzív MOC-szettje a Malév emlékére
Míg a Ladával korábban megszenvedtem (érdekes csomagtartó- és motorháztető-használat ide vagy oda), az Ikarus-buszokat pedig kimondottan könnyűnek éreztem, most – persze továbbra is LEGO-laikusként – egyszerre volt meg bennem a kihívás és a sikerélmény érzete. Az elvileg 8 éves kortól ajánlott csomag a kevésbé profiknak és a gyerekeknek egyaránt izgalmas felfedezés lehet, azt pedig jól tudjuk, hogy mennyien rajonganak a repülőgépekért.
Legalább annyian, mint a LEGO-ért, így ez a szett tökéletes választás vagy akár kezdés lehet egy új hobbihoz. Hasonlóan remek ötleteket és megoldásokat a továbbiakban is szívesen látnék.
Nyitókép: Kocka Store LEGO, Wings of Hope, Böjtös Gábor