Ha Karácsony tovább erősködik, az állam inkasszálhatja az összeget, amit a főváros nem fizet be

2025. január 14. 18:00

A Mandiner által megkérdezett alkotmányjogász szerint jogszabályt sért, hogy a főváros költségvetési rendelete nem az előírt 50 milliárd helyett, csak 39 milliárd forint szolidaritási hozzájárulás befizetésével számol. A főispán előrebocsájtotta: következmények lesznek.

2025. január 14. 18:00
Vizvári Soma

„Mivel az efféle hozzáállás lassan mindennapossá válik Budapest baloldali városvezetése részéről, mindenekelőtt általánosságban érdemes rögzíteni, hogy 

legitim módon egy önkormányzat sem hagyhatja figyelmen kívül törvényi kötelezettségét, azon az alapon, hogy szubjektív megítélése alapján »alkotmányellenesnek« tartja azokat” 

– válaszolta megkeresésünkre ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász, a Századvég Közéleti Tudásközpontjának tudományos igazgatója azzal kapcsolatban, hogy Karácsony Gergely főpolgármester a napokban újra megerősítette, idén nem fogja kifizetni a főváros a szegényebb települések támogatására kiszabott szolidaritási hozzájárulást.

Mint ismert, a főváros közgyűlése decemberben a régi baloldal képviselőinek, a Podmaniczky Frakciónak és Magyar Péter frakciójának együttműködésével elfogadta azt a 2025-ös költségvetést, amelyben a szolidaritási hozzájárulásnak csupán egy kis része, de nem a teljes összege szerepel. 

Lomnici szerint jogszabályt sért, hogy a rendelet az előírt 50 milliárd helyett, csak 39 milliárd forint szolidaritási hozzájárulás befizetésével számol.

Karácsony Gergely egy év eleji, a 24.hu Della című podcastjének adott interjújában beismerte, hogy telefonon egyeztetett Magyar Péterrel a költségvetés elfogadása előtt.

Ezt is ajánljuk a témában

Még a végén tényleg sikerül megegyeznie a helyettesekről Karácsonynak és Magyarnak

Az, hogy Karácsony Gergely megragadja az alkalmat és a főváros vagyonának védelmezőjeként állítja be magát, érthető, ám a szegényebb települések kárára megalkotott költségvetés elfogadásának hátterében feltűnt Magyar Péter is, akinek ezen a téren nem feltétlenül ugyanazok az érdekei, mint a főpolgármesternek. A költségvetést mégis elfogadták a Tisza Párt szavazataival, miután Karácsony és Magyar egyeztettek.

De lehet, hogy kettejük szövetsége a jövőben ennél is továbbfejlődik. Horn Gábor, a Republikon Intézet vezetője ezzel kapcsolatban a Hirado.hu-nak azt nyilatkozta, a most kitaposott együttműködés következő állomása a főpolgármester helyettesének megválasztása lesz.

Kiszelly Zoltán, a Századvég politikai elemzési igazgatója pedig ugyanebben a cikkben emlékeztetett, Karácsony Gergely a nyári helyhatósági választásokon városszerte mindenütt kiragasztott plakátokon még Dobrev Klára mellett mosolygott.

„A közös poszterek jelképezte együttműködési szerződésből, amely 2026-ig lett megkötve, most a főpolgármester megpróbál emancipálódni” – fogalmazott. Hozzátette: Karácsony Gergelynek távolodnia kell a Demokratikus Koalíciótól. Ez Magyar Péter érdeke is, hiszen ezzel ő is jól jár. Egymást így kölcsönösen erősítik.

Mire hivatkozik Karácsony Gergely?

Lomnici rámutatott: Karácsony Gergely érvelésében egyrészt arra hivatkozik, hogy a – nyilvánvaló közérdeket és közcélokat szolgáló – szolidaritási hozzájárulás álláspontja szerint sérti az Alaptörvény 34. cikk (1) bekezdésében rögzített állami támogatásra való jogosultságot, amely alapján a helyi önkormányzat kötelező feladat- és hatásköreinek ellátásához azokkal arányban álló költségvetési, illetve más vagyoni támogatásra jogosult.

A főpolgármester azonban hallgat ugyanezen bekezdés azon fordulatáról, amely kimondja, hogy a helyi önkormányzat és az állami szervek a közösségi célok elérése – így többek között a  helyi önkormányzati rendszerben meglévő nagyfokú jövedelmi egyenlőtlenségek csökkentése – érdekében kötelesek együttműködni” 

– jegyezte meg az alkotmányjogász.

Karácsony – az ügyben eljáró törvényszéki bírói Alkotmánybírósághoz benyújtott, egyedi normakontroll kérő beadványa alapján – a későbbiekben arra is hivatkozott, hogy a szolidaritási hozzájárulás nemzetközi szerződésbe, nevezetesen a Helyi Önkormányzatok Európai Chartájába ütközik.

Ezzel kapcsolatban Lomnici kifejtette, a főpolgármester érveivel összefüggésben az Alkotmánybíróság a közelmúltban arra a megállapításra jutott, hogy 

a Charta rendelkezéseivel önmagában nem ellentétes, hogy az önkormányzat szolidaritási hozzájárulás fizetésére kötelezett.

„A taláros testület ennek kapcsán többek között kifejtette, hogy a Charta értelmében a helyi önkormányzatok saját forrásai a nemzeti gazdaságpolitikába ágyazottak, attól nem választhatók el, abból nem ragadhatók ki. Ebben az értelemben 

a saját forrásokhoz való jog relatív, a nemzeti gazdaságpolitika függvényében értelmezendő” 

– állapította meg az alkotmányjogász.

Hozzátette: „Ami pedig a szolidaritási hozzájárulás alkotmányos megítélését illeti, az Alkotmánybíróság rámutatott, hogy – a főpolgármester és tanácsadói állításaival ellentétben – a helyi önkormányzatok szolidaritási hozzájárulás-fizetési kötelezettsége nem a közteherviselési kötelezettségből fakad. Ellenkezőleg, egy olyan költségvetési törvényben meghatározott fizetési kötelezettségről van szó, amelyhez számos hasonló példát ismer a központi költségvetésről szóló törvény.”

A szegényebb településektől venne el a főpolgármester

Ha csak a főpolgármester közleményeit olvasgatja az ember, olybá tűnhet, mintha egyszerű kiszúrásból akarná az állam bevasalni tőle a szolidaritási hozzájárulás összegét. Pedig valójában az állítólag a baloldalon kiemelt szereppel bíró felzárkóztatás egyik fontos eleméről van szó.

Lomnici Zoltán ezzel kapcsolatban felidézte, a 2017. évi költségvetési törvény új elemmel egészítette ki az önkormányzatok finanszírozási rendszerét: bevezette az önkormányzati szolidaritási hozzájárulást, amelyet a magas egy lakosra jutó adóerő-képességgel rendelkező települések egy része teljesít a központi költségvetésnek. A szolidaritási hozzájárulás célja tehát az esélyegyenlőség javítása, hiszen annak összege hozzájárul az alacsonyabb jövedelmi helyzetű önkormányzatok finanszírozásának javításához, továbbá más finanszírozási célok teljesítéséhez.

Az alkotmányjogász rámutatott, 

ez a jogintézmény nem ismeretlen Európában sem. A Német Szövetségi Köztársaságban például szintén működik a szolidaritási hozzájárulásnak megfeleltethető jogintézmény.

„A Gewerbesteuerumlage (»jutalék a helyi iparűzési adóból«) az 1969-es önkormányzati pénzügyi reform óta egy olyan fizetési kötelezettség, amelyet a német helyi iparűzési adóbevételeket beszedő települési önkormányzatok fizetnek a tartományi és a szövetségi költségvetésbe” – fejtette ki.

Sára Botond, a fővárosi kormányhivatal főispánja az üggyel kapcsolatban még decemberben a Hirado.hu-nak nyilatkozva úgy fogalmazott

a szolidaritási hozzájárulás az a támogatás, amelyet a gazdagabb települések nyújtanak a szegényebb településeknek. 

A hozzájárulás mértéke nem »hasráütésszerű«, hanem törvényben rögzített. Egyedül Budapest, a leggazdagabb magyar település nem akarja befizetni”.

Sára jelezte: nem fog közreműködni a szegényebb települések megkárosításában, és ha kell, megteszi a szükséges jogi lépéseket.

Mit tehet a főispán?

Lomnici tájékoztatása szerint van mozgástere Sárának, ugyanis a vonatkozó törvény értelmében a helyi önkormányzatok törvényességi felügyeletét a kormányhivatalok látják el.

Ha a kormányhivatal jogszabálysértést észlel, a törvényességi felügyelet körében legalább harminc napos határidő tűzésével felhívja az érintettet annak megszüntetésére. 

Az érintett a felhívásban foglaltakat köteles megvizsgálni és a megadott határidőn belül az annak alapján tett intézkedéséről vagy egyet nem értéséről a kormányhivatalt írásban tájékoztatni” – magyarázta az alkotmányjogász.

Lomnici úgy folytatta: „a törvényességi felhívás eredménytelensége esetén a kormányhivatal a törvényességi felügyeleti eljárás egyéb eszközeinek alkalmazásáról mérlegelési jogkörben dönt. Ennek során 

indítványozhatja az önkormányzati rendelet más jogszabályba ütközésének vizsgálatára irányuló eljárást.”

Ha nem marad más, jöhet az inkasszálás

Az alkotmányjogász azonban azt is megjegyezte, hogy a 2025. évi központi költségvetéséről szóló 2024. évi XC. törvény február 1-jén hatályba lépő rendelkezési értelmében, ha települési önkormányzatot a törvény alapján a nettó finanszírozás keretében megillető adott havi források a szolidaritási hozzájárulás alapján levonandó összegekre nem nyújtanak fedezetet, a Kincstár havonta beszedési megbízást nyújt be a települési önkormányzattal szemben. Ugyanez a helyzet áll elő, ha a települési önkormányzatnak 2025. december 16-án bármilyen elmaradása van a szolidaritási hozzájárulás szerinti befizetési kötelezettsége tekintetében.

Vagyis amennyiben Karácsony Gergelyék úgy döntenek, hogy a szolidaritási hozzájárulás meghatározott részét nem fizetik be, abban az esetben a magyar államnak jogában áll ezt az összeget visszatartani, inkasszálni” 

– vonta le a következtetést Lomnici Zoltán.

Nyitókép: MTI/Soós Lajos

 

 

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nemecsek-3
2025. január 14. 20:38
No akkor a cégek is majd maguk megmondják mennyi iparüzési adót hajlandók fizetni. Jólnézünk ki. Ez a libsi demokrácia.
ujelet-mgtsz
2025. január 14. 20:14
"Nagyreményű" koltségvetést fogadtatott el karigeri. Nem fizeti be a szolidaritási adót, majd 4% hiány tervez, emeli az adókat, parkolási díjakat, újabb ingatlanokat akar elkótyavetyélni és még a postafiókok bérleti díját is emelni akarják, hadd zárjanak be. Ezzel szemben nem építenek semmit, nem újítják fel még az Üllői úti felüljárót és a Népligetet sem. Továbbá ellenzik a rákosrendezői rendbetételt, a ferihegyi gyorsforgalmi és vasút megépítését, a városligeti és budavári fejlesztéseket, és még lehetne hosszan sorolni, hogy mi mindent. Ez minden idők legalja költségvetése! Gratula.
kobi40
2025. január 14. 19:53
A CSŐDTŐRVÉNNYEL MI VAN?! Bíróság elé az egész csürhét!
macskusz-4
2025. január 14. 19:52
Nem mondom, hogy utálom,mert az meg se közelíti a valóságot.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!