Helyretette Magyar Péter valótlan állításait a Belügyminisztérium államtitkára
Csak egyetlen dolgot kellene megtennie Magyar Péterék egyesületének, ha valóban ajándékozni szeretne a gyermekotthonok lakóinak.
A 444-es címadás félrevezető.
Nyitókép: AFP/Kisbenedek Attila
„Elemzésünkben a legolvasottabb kormánykritikus orgánumokat vizsgáltuk, abból a szempontból, hogyan tálalták a Magyar Péterről csütörtök délelőtt megjelent legújabb hangfelvételt. Arról, hogy az ellenzéki sajtó miként írt másként a Magyar Pétertől származó hangfelvételről, mint a Magyar Péterről szóló hangfelvételről, itt írtunk részletesen.
A körkép módszertanát egy egységes keretrendszer adja. A tartalomelemzés rögzített időpontja minden vizsgált orgánum esetében 2024. november 14., délután 15 óra 28 perc volt. A vizsgált portálok esetében, így a 444, a 24.hu, a HVG, a Telex és a Népszava vonatkozásában ugyanazokat a szempontokat néztük. Először a címoldalon való elhelyezkedését néztük a legújabb hangfelvételről szóló cikknek, ebből arra következtethetünk, mennyire tartják fontosnak az ügyet az adott cikk szerkesztőségében. Másodszor a hír tálalását a címek és leadek értékelésével, mivel ezekkel találkoznak először az olvasók, illetve gyakran előfordul, hogy mást nem is olvasnak a cikkből.
A vizsgált időpontban a portál címlapján már nem volt fellelhető a legújabb hangfelvételről szóló beszámoló, összesen 9 cikket számoltunk meg, amelyik az eltelt néhány órában eléje került a hírfolyamban. Az üggyel kapcsolatos tompítási szándékra vall, hogy többek között a következő hír is hátrébb szorítja a hangfelvételről szóló híradást.
Lejjebb görgetve találtuk meg a cikket, amelyhez képet is szerkesztettek. A vizsgált öt portálon egyébként kettő tett fel fényképet a cikkhez, ami képek uralta világunkban szintén csökkenti az esélyét, hogy a médiafogyasztók felfigyelnek rá. A 444-es címadás egyébként félrevezető: a hangfelvételek pontos forrását eddig még nem sikerült beazonosítani. A leadet pedig a hangfelvételből kiragadott részlet alkotja, nem épp a legerősebb rész a szövegből.
A délutáni időpontban elemzett Népszava-címoldalon szintén nem látható már a délelőtt megjelent hangfelvétel, összesen 9 cikk bizonyult a néhány óra alatt fontosabbnak vagy aktuálisabbnak az ominózusnál, ezek között szerepel egy szintén Magyar Péterrel foglalkozó szöveg. Ez a cikk már pozitív kontextusban szerepelteti Magyart és a Tisza Pártot.
A felméréshez eredményének publiklásához meglepő módon egy olyan képet választott a szerkesztőség, amelyen a hangfelvételek elsőszámú főszereplőjével, fogják egymás kezét. Ezt követi néhány görgetéssel alább a hangfelvételről szóló cikk:
A címadás tekintetében itt egy sajátos esetről beszélhetünk, a kattintást vadászó cím helyett egy frappáns rövid tartalmi összefoglalót kapunk címként. A leadben itt is egy a hangfelvételen elhangzott meredek állítást idéznek.
A harmadik vizsgált orgánumon a délutáni órákban rögzített időpontban már szintént eltűnt a címlapról az ügy, összesen 12 cikk előzte meg ekkorra. A Népszavához hasonlóan a feljebb került cikkek közül egy szintén foglalkozott a Magyar Péternek kedvező közvélemény-kutatási eredménnyel.
A Magyar Péternek kedvező közvéleménykutatási adat közléséhez csatolt az orgánum egy képet, a Magyar Péterre kevéssé hízelgő hangfelvételes cikk kép nélkül maradt a portál alsóbb, eldugottabb részén.
A HVG esetében sincsen kép a vizsgált tartalomhoz, a választott cím és az alá a lead frappáns megoldást alkalmaz: míg a cím arról szól, amit Magyar Péter mond a hangfelvételen, addig a leadben mindjárt a hangfelvétel alanyának reakciója olvasható. Annak megítélése, hogy a címből és a leadból mi olvashastó ki, már a szubjektív ítéletalkotás függvénye, egy különbség mégis szembeötlő: A Magyarnak kedvezőtlen állítás alanya a “mindegyik”, annak ellenére, hogy a hangfelvételen több alanyról is hallhatunk. Ehhez képest a Magyarnak kedvező állításnál a “Tónika Show” kifejezés alanya sokkal egyértelműbb.
A délután rögzített időpontban a Telex címoldaláról szintén eltűnt a hangfelvételről tudósító beszámoló, összesen 6 cikket pakoltak rá a hangfelvételes ügyre. Ilyen volt többek között a külföldi rovat híre:
Amennyiben visszapörgetünk a hangfelvételről szóló beszámolójukhoz, ebben az esetben sem találunk képet, itt már lead sem jelenik meg:
Sajtóetikai szempontból a legkiegyensúlyozottabb megoldást a 24.hu választotta az ügy tálalásához a vizsgált legnagyobb kormánykritikus sajtóorgánumok közül. Itt a címlapon maradt a beszámoló, lead ugyan itt sincs, de a cikk címe tartalmi elemeket ad a hangfelvétel lényegéről, amely a hangfelvétel alanyát támadó narratívát mutatja be, majd a cikk végén egy “buborékban” kiemelve kiteszik Magyar reakcióját is az ügyre.
Összességében elmondható, hogy a kormánykritikus sajtó beszámolt a legújabb hangfelvételről, de továbbra is tartózkodik a történtek kommentálásától, inkább szikár, tényszerű beszámolók készülnek, amelyek aztán a keretezéssel, a hírmátrixban történő gyors hátrasorolással, adott esetben kép nélkül, kevéssé érdekes címekkel/leadekkel gyorsan tovább bagatellizálódott.”