Nem finomkodott a publicista.
Nyitókép: M1 / Képernyőfotó
A Tisza Párt elnöke a csütörtök reggeli műsorban úgy fogalmazott, hogy „soha olyan magas nem volt a magyar államadósság, mint 2024-ben”.
A valóság ezzel szemben az, hogy míg
2010-ben az államadósság átlépte GDP-arányosan a nyolcvan százalékot, 2023 végén 73,5 százalékon állt.
– írja a publicista a Magyar Nemzet online oldalán megjelent bejegyzésében, majd hozzáteszi, hogy „a koronavírus-járvány előtt pedig még 65,3 százalékig is sikerült visszavágni”.
Magyar Péter azt állította, hogy „egymillió magyar él jelenleg tartósan külföldön.” A valóság azonban, hogy az „ENSZ legfrissebb adatbázisa szerint 714 ezer magyar él tartósan külföldön”.
Azután Magyar azt nyilatkozta, hogy „a reálbérek húsz százalékkal csökkentek.” De ez is csúsztatás, hisz
2022-ben még a magas infláció mellett is 2,5 százalékkal emelkedtek a reálbérek, amelyet 2023-ban egy 2,9 százalékos csökkenés követett, 2024-ben viszont az eddigi adatok alapján kilenc százalék körül alakulhat az éves reálbéremelkedés
– sorolja a tényeket Bayer Zsolt.
Mindezek után a valóságtól a leginkább távol álló állítása Magyar Péternek az volt, hogy „az élelmiszerinfláció 66 százalék.”
A Magyar Nemzet publicistája ezzel kapcsolatban megjegyzi „2024 augusztusában az élelmiszerárak 2,4 százalékkal voltak magasabbak, mint az előző év azonos időszakában. Ha 2022 és 2023 egészét tekintjük, akkor előbbiben 27,8, utóbbiban 23,8 százalék volt az élelmiszerár-emelkedés üteme.”
Végül: Magyar Péter azt állítja, hogy „a gazdaság stagnál.”
Bayer Zsolt ezt is cáfolja: „Az eddigi elérhető adatok alapján számolt előrejelzések szerint 2024-ben a gazdaság 1-1,8 százalékkal növekedhet.”
Így nem igaz az sem, hogy Magyarország az Európai Unió legszegényebb tagállama lenne.
Ahogy a publicista írja: „a szegénység kockázatával élők aránya a magyar társadalomban 19,7 százalék, amely alacsonyabb, mint az uniós átlag (21,4 százalék), ezzel pedig az unió legjobban teljesítő első felébe tartozunk.”
***