A Nyugat minden problémája ellenére sokkal erősebb, mint azt a magyar miniszterelnök gondolja

2024. augusztus 05. 13:29

Tegyük mindig világossá, hogy hová tartozunk, hová köt minket a lojalitás.

2024. augusztus 05. 13:29
Fodor Gábor
Fodor Gábor
Index.hu

Nyitókép: Orbán Viktor Facebook-oldala

„Szerintem a miniszterelnök az orosz–ukrán háború értékelése kapcsán is hibát követ el. A bálványosi szabadegyetemen elmondott beszéde alapján az oroszok kiszámíthatóak, mivel az érdekeiket követik, míg a nyugati hatalmak bizonytalanok, tehát jóval kiszámíthatatlanabbak. Fordítva látom ezt is. Oroszország azzal, hogy rátámadt a szomszéd Ukrajnára, több általa aláírt szerződést felrúgott, nemzetközi jogi normákat sértett meg. Az államok egymás közötti viselkedésében az érdek meghatározása gyakran vita tárgya, hiszen különböző felfogású kormányzatok átírhatják ezt a kánont. Egy biztos pontnak kell léteznie – mint a KRESZ-nek a közlekedésben –, amelynek a komolyan vétele elengedhetetlen a nemzetközi létezésben, és mindenki által kalkulálható: ez pedig az aláírt szerződések betartása, a jogi normák elfogadása és alkalmazása. Oroszország egyiknek sem tudott megfelelni, tehát jelenleg a világ legkiszámíthatatlanabb hatalma, szemben a nyugati országokkal, amelyek minden szerződést és normát betartottak.

Az atlanti világnak – Amerika és Európa együttműködésének – egyik legfontosabb tartópillére az a szabadság, amelynek társadalmaink újító készségét, tudásvágyát, gazdasági fejlettségét és az emberhez méltó élet megteremtésének az igényét köszönhetjük. A keleti despotikus hatalmak éppen ettől félnek a legjobban, pontosan ezt nem akarják megadni polgáraiknak. És éppen ezzel teszik bizonytalanná a jövőjüket.

Ha tévesen határozzuk meg a kiindulópontjainkat, nagy az esélye, hogy téves következtetésekre jutunk. Hazánkat Szent István király óta a nyugati kultúrkörbe tartozóként könyvelhetjük el. Hagyományaink, jelenünk és a jövőnk is azt kívánja, hogy a Kelet elismerése mellett, a vele folytatott kereskedéssel együtt ápoljuk a kapcsolatainkat, de tegyük mindig világossá, hogy hová tartozunk, hová köt minket a lojalitás. Ez pedig a nyugati világ, tehát az Európai Unió és a NATO, ahová az orosz (szovjet) megszállás évtizedei után végre szabad akaratunkból hazatértünk a rendszerváltás eredményeként.”

Ezt is ajánljuk a témában

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 117 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Reszelő Aladár
2024. augusztus 11. 14:38
Gábor! - a szervilizmust ne keverjük össze a lojalitással. Ez utóbbi megvan, de az előbbi várják. - az nyugathoz tartozás nem egy olyan érték, amelyért nap mint nap dolgozni kell - a nyugathoz tartozás jelenleg azt követeli meg, hogy ne is álljunk szóba rajtuk kívül mással, ez volna egy szuverén érdeke? - az oroszok minden kereskedelmi szerződést betartottak - a nyugat volt az, aki folyamatosan nyomul a ruszki érdekszférába, ha úgy nézzük nem is hajlandó tudomásul venni, hogy olyan másnak is van. Erről szólnak a színes forradalmak, ahol CIA pénzből helyi NGO-k próbálnak hatalomra jutni. A cél mindig az EU és tagság, de elérni ritkán sikerül. Ez eddig burkolt, mostanra nyílt provokáció lett. - Olyan kíváncsi lennék, hogy egy orosz térnyerés Mexikóban milyen hatást váltana ki az USA politikájában. A vezérkarban ki merne a megszállás ellen szavazni? Persze az egy demokratikus megszállás lenne.
Salitis
2024. augusztus 10. 22:52
"...szemben a nyugati országokkal, amelyek minden szerződést és normát betartottak..." Tévedsz , Gábor! A legfontosabbat nem, a jaltai egyezményt. Abban rögzíteték at orosz befolyási övezetet. Jelcin deriliumos évtizede után Oroszország felébredt. Csúnyán átcseszték. Az USA hidegháborus terjeszkedése nem állt le. NDK volt VSZ tagállamok, majd baltiak, és 2000-es évek elejére eljutottak odáig, hogy a volt cári Oroszország terültét és gazdaságát is el akarták happolni: Grúzia, Ukrajna. És itt fogyott el az oroszol türelme. Mint az amerikaiaké a kubai válság idején. Csak ott a provokatőr meghátrállt, nem álldozta be a balek kubaiak százezreit egy reménytelen háborúban. De az ukránok nem voltak ilyen szerencsések. Az USA úgy érzi nyerhet, és erre lazán beáldoz pár 100e ukrán katonát.
verkez
2024. augusztus 10. 21:18
Miféle lojalitás? Büdös patkány!
2024. augusztus 08. 08:03 Szerkesztve
" szemben a nyugati országokkal, amelyek minden szerződést és normát betartottak." Ez a hét vicce. Lófaszt se tartottak be, Merkel mama maga ismerte el. Hát az ötmilliárd $-ral mi a helyzet, amiről Nuland kotyogott egy óvatlan pillanatban? Északi áramlat? Megannyi kérdés.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!