Nem hiszi el, mire használták a köztársasági elnök dolgozóasztalát!
Egy ütős délelőtt a Sándor-palotában.
Téma volt a magyar EU-elnökség programja, illetve Bulgária schengeni csatlakozás is.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Orbán Viktor miniszterelnök a Karmelita kolostorban fogadta Rumen Radev bolgár köztársasági elnököt – tájékoztatott Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
A tárgyaláson áttekintették a magyar EU-elnökség programját, amelynek kiemelt eleme a Nyugat-Balkán stabilitása. Orbán Viktor és Rumen Radev megállapította:
a térség békéjének és fejlődésének előmozdításában kulcsszerepe van Magyarország és Bulgária együttműködésének.
Ezt követően Sulyok Tamás köztársasági elnök is beszélgetést folytatott a bolgár elnökkel a Sándor-palotában. „A magyarokat és a bolgárokat történelmi sorsközösség, sőt, barátság köti össze” – hangsúlyozta Sulyok Tamás köztársasági elnök sajtónyilatkozatában.
A köztársasági elnök elárulta: a bolgár elnökkel folytatott megbeszélés témája volt egyebek mellett a nemzeti kisebbségek kérdése, a magyar-bolgár gazdasági kapcsolatok, különös tekintettel az energiabiztonság kérdésére.
Azt is kiemelte:
egyetértettek abban, hogy a migrációt meg kell állítani, annak a kiváltó okait kell kezelni és nem a tüneteit.
A két fél abban is egyetértett, hogy az orosz-ukrán háborút diplomáciai úton kell rendezni, és hogy mielőbbi tűzszünetre, illetve egy igazságos és fenntartható békére van szükség. A köztársasági elnök elmondta:
Magyarország továbbra is elkötelezett Bulgária és Románia teljes körű schengeni csatlakozása mellett.
Szijjártó Péter is nyilatkozott, miután Rumen Radev látogatása alkalmából megbeszélést folytatott az őt útjára elkísérő Vlagyimir Malinov energiaügyi miniszterrel.
„Magyarország és Bulgária között szoros szövetség van a földgáz szállítás biztonsága és az atomenergia használata terén is, ami nagyban hozzájárul hazánk hosszú távú energiabiztonságához” – jelentette ki Szijjártó Péter.
A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be,
hogy Bulgária nagyon fontos partnernek számít Magyarország energiaellátásának biztonsága szempontjából.
Kiemelte, hogy hazánk földgáz ellátásának nagy része jelenleg Bulgárián keresztül érkezik, azon a Török Áramlat vezetéken, amely Oroszországból Törökországon, Bulgárián és Szerbián keresztül vezet ide. Tájékoztatása szerint tavaly 5,6 milliárd köbméternyi földgáz érkezett ezen az útvonalon, ami a magyar felhasználás mintegy 65 százalékát tette ki.
„Ezért nyilvánvalóan érdekünk, hogy a Török Áramlat gázvezeték továbbra is biztonságos, kiszámítható szállítási útvonala legyen a Magyarországra irányuló földgázellátásnak” – jelentette ki, majd hozzátette: „Bulgáriától ismételten megkaptuk a garanciát, hogy az elkövetkező időszakban is számíthatunk rájuk, számíthatunk a korrekt hozzáállásukra,
és a Török Áramlat gázvezeték Európa egyik legbiztonságosabb, legkiszámíthatóbb útvonalaként fog funkcionálni a következő időszakban is”.
(MTI)