Ezért ellenezheti Magyarország az újabb szankciós csomagot
Három kínai és egy indiai cég lehet érintett az ügyben.
Jevgenyij Arnoldovics Sztanyiszlavov a Magyar Nemzetnek is kijelentette, „Oroszország nem fog háborúzni Európával”.
Jevgenyij Arnoldovics Sztanyiszlavovval, az Oroszországi Föderáció budapesti nagykövetével készített nemrég interjút a Magyar Nemzet.
Arra a kérdésre, hogy honnan tudhatjuk, hogy Oroszország nem akar továbbterjeszkedni, a nagykövet az felelte, hogy e tekintetben Putyin elnök azon kijelentése „a legteljesebb és legbeszédesebb”, amelyet 2023 decemberében az orosz védelmi minisztériumban tartott megbeszélésen tett.
Az orosz vezető akkor elmondta, hogy
Oroszország nem fog háborúzni Európával, és soha nem volt szükségük a NATO-tagországokra.
Most sincs rájuk szükségünk, és a jövőben sem lesz” – hangzott el.
„Az amerikaiaknak ezekkel a nyilatkozatokkal egyértelműen az a céljuk, hogy tovább távolítsák Európát Oroszországtól, másrészt
szeretnék megfélemlíteni az európai közvéleményt, hogy pénzt biztosítsanak az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások finanszírozására,
hogy így késleltessék annak beismerését, hogy az »Oroszország stratégiai vereségét« célzó művelet sikertelen. Egyébként a „stratégiai vereséget mérni Oroszországra” kifejezés hivatalos amerikai és NATO-dokumentumokból vett idézet” – magyarázta az orosz diplomata.
„Annyit tudok hozzátenni, hogy
a nyugati közvélemény aggodalmát Oroszország állítólagos területi követelései miatt mesterségesen szítják;
ezzel igyekeznek ellenségképet kialakítani Oroszországról” – jelentette ki Sztanyiszlavov.
Természetesen a kétoldalú kapcsolatokat is érintették.
A riporter kitért arra, hogy Magyarország nem ért egyet a szankciós politikával, ahogy a háborúval sem, sőt mielőbb békét szeretne. „Hol van Magyarország szerepe Oroszország szemében? Barát, ellenség, partner? Nem baráti ország?” – kérdezte a lap munkatársa.
„Nem szeretnék semmilyen titulust Magyarországra aggatni.
Nagyon jó, pragmatikus a kapcsolatunk.
Természetesen van olyan ügy, amiben nem értünk egyet, de tiszteletben tartjuk a másik álláspontját. Ez pedig nagyon fontos. Ezért tudnak a vezetőink rendszeresen találkozni és nagyon nehéz kérdésekben is tárgyalni.”
Majd Sztanyiszlavov azzal folytatta, „nyilván a gazdasági kapcsolatainkat súlyosan befolyásolják a szankciók, amelyeket Magyarország is fenntart. Azt látjuk, hogy a magyar fél mindent megtesz, amit a büntetőintézkedések engednek, hogy a viszony megfelelő maradjon. A kulturális kapcsolatokat is megpróbáljuk fenntartani. Nem próbáljuk meggyőzni egymást arról, hogy a mi véleményünk az üdvözítő.
A szankciók azonban lassan, de biztosan behatolnak a kapcsolatainkba”
– hívta fel a figyelmet az orosz nagykövet, aki azt is megjegyezte, hogy a Vlagyimir Putyin és Orbán Viktor közötti megbeszélések is azt jelzik, hogy „mindketten a nehézségek ellenére fenn akarják tartani a kapcsolatot. Ismétlem, nem értenek egyet mindenben, de tisztelik a másik álláspontját”.
A teljes interjút ITT olvashatja.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Három kínai és egy indiai cég lehet érintett az ügyben.
Nyitókép: KREMLIN PRESS OFFICE / HANDOUT / ANADOLU AGENCY / ANADOLU AGENCY VIA AFP