Pimasz trükkel játssza ki a betétdíjas rendszert a magyar üdítőitalgyártó
Erre eddig senki nem gondolt.
Jön az új hulladékgyűjtési és visszaváltási rendszer.
Alaposan megváltozik az életünk 2024. január 1-től. Ekkortól lép életbe idehaza az az Európai Unió (EU) által kiadott keretirányelv, amely alapján nem csak a vendéglátóhelyeken, de a háztartásokban is kötelező lesz
Az új rendszer bevezetésének célja, 2035-ig a településekről származó hulladék 65 százalékát újrahasznosítsák, és mivel a hazai háztartási hulladék közel harmada a konyhából származik, ez hatalmas változást jelenthet a magyar háztartásoknál.
A Magyar Nemzet kapcsolódó cikke egy uniós tanulmányra hivatkozva emlékeztet, hogy a 65 százalékos szint még messze van: a közösség jelenleg 16 százalékon. Magyarországon több mint 30 százalék a települési hulladék újra hasznosításának aránya, a lerakást pedig 10 százalék alá kell csökkenteni (ám ez itthon jelenleg 50 százalék.), tette hozzá a Világgazdaság kapcsolódó cikke.
Valahol már elindult a rendszer, Brüsszelben például ingyenes kukát és zacskót biztosítanak az ottlakók számára, az így összegyűjtött biohulladékot hetente elviszik, vetette fel az EconomX. Izlandról egy reykjavíki nő mesélt tapasztalatairól: műanyag tárolótálcát kaptak, amibe egy papír tasakot kell belehelyezni, majd abba a mások mellett megromlott, megmaradt ételt, zöldség- és gyümölcsmaradékot. Németországban van olyan város, ahol kis papírzacskókat, kosarakat adnak, és a gyűjtőautó hetente egyszer házhoz megy; egy másik településen kijelölt tárolópontokon nagy konténert telepítenek, ahova el lehet vinni a hulladékot. Milánóban autó jár körbe.
Idehaza a háztartások külön hulladékgyűjtő edényt kapnak, a társasházak pedig egy negyedik szemetest,
a kommunális-, a papír-, a műanyag és fémhulladék gyűjtésére szolgáló kukák mellé. A rendszert fokozatosan vezetik majd be. Erről információkat ITT olvashatnak.
Magyarország új rendszerében 2023. július 1-jétől a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. felelős a hazai hulladékgazdálkodási rendszer környezeti és gazdasági szempontból is fenntartható működtetéséért. Többek között az évi mintegy négy-ötmillió tonna települési biohulladék gyűjtéséért, kezeléséért.
2024. január 1-től Magyarországon is bevezetik a belföldön forgalomba hozott visszaváltási díjas termékek kötelező visszaváltási rendszerét. Ezeket az úgynevezett REpontokon található automatáknál lehet majd visszaváltani.
A cél nem kevesebb, mint a műanyag, az üveg palackok és a fém italos dobozok 90 százalékos újrahasznosítása három éven belül.
A rendszer lényege, hogy minden üveg, fém és műanyag palackos, egyutas italtermék (ásványvíz, üdítő, sör, bor, egyéb szeszes ital) értékesítésekor palackonként 50 forint visszaváltási díjat fizet a vásárló, amit visszakap, miután visszaváltotta a palackot.
Az úgynevezett többutas, azaz újratölthető palackok esetében a visszaváltási díj mértékét a palackozó határozza meg, majd tünteti fel az értékét a logóban.
2024. január 1-től azon palackokat lehet visszaváltani, amelyek ezt követően kerültek forgalomba, illetve van rajtuk visszaváltási logó és új vonalkód.
Induláskor közel 2000, majd a partnerek fokozatos csatlakozásával tervek szerint fokozatosan 4-5000 boltban lesznek visszaváltó automaták. Visszaváltáskor pedig a felhasználó választhat, hogy a visszaváltási díjat milyen formában kéri megtéríteni.
Minderről bővebben ITT olvashatnak.
Nyitókép: MTI/EPA/Nic Bothma