Sepsiszentgyörgyi polgármester: Székelyföldnek volt és lesz is autonómiája!
„Az erdélyi magyarok őshonos nemzeti közösség, tehát mi magyarok vagyunk, nem magyarul beszélő román állampolgárok” – szögezte le Antal Árpád.
„Egyszer már leszedettük ezeket a kegyeletsértő kereszteket, le fogjuk újra. Türelem és kitartás!” – hangsúlyozta Antal Árpád.
Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere nyugalomra int, és a közösségek közötti béke megőrzésének fontosságát hangsúlyozza az úzvölgyi katonatemetőben kihelyezett újabb román keresztek kapcsán.
„Ennek a kegyeletsértő tettnek az erdélyi magyarság a címzettje, ne hagyjuk, hogy a megélhetési provokátorok elérjék a céljukat”– írta közösségi oldalán a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) székelyföldi politikusa. Hangsúlyozta, bejegyzésének az a célja, hogy nyugalomra intsen mindenkit.
Antal Árpád nyomatékosította: fontos, hogy a mindennapok szintjére ne gyűrűzzön be az újabb román keresztállítás okozta feszültség. „Hagyjuk ezeket a folyamatokat a jogi és politikai térben lezajlani, ugyanis a közösségek közötti béke megőrzése mindennél fontosabb ebben a pillanatban” – írta. Hozzátette továbbá, hogy az érintettek megteszik a szükséges lépéseket, a jog és a törvény eszközeit használják „akkor is, amikor a szélsőséges szervezetek az erőszak és az etnikai konfliktus síkjára terelnék az ügyet. Antal Árpád elmondta, hogy tájékoztatták a nemzetközi szervezeteket az úzvölgyi eseményekről, és leszögezte, hogy az erdélyi magyarság politikai és jogi képviselői ezután is „a jog és a törvény útján” keresnek válaszokat a felmerült problémára.
„Egyszer már leszedettük ezeket a kegyeletsértő kereszteket, le fogjuk újra. Türelem és kitartás!”
– zárta bejegyzését a székelyföldi politikus.
A Hargita megyei önkormányzat kedden este közleményben jelentette be, hogy online és telefonos felmérést készít a székelyföldi megye lakosainak körében az újabb úzvölgyi események kapcsán. Borboly Csaba megyei tanácselnök közösségi oldalán azzal indokolta a felmérést, hogy a megye és Csíkszentmárton elöljárói a közösség véleményének ismeretében tudják „hitelesen” képviselni az ügyet és megoldást keresni az úzvölgyi helyzetre. Az online kérdőív kérdései elsősorban arra vonatkoznak, hogy a lakosság minként értékeli a rendvédelmi szerveknek a szombati keresztállítás során tanúsított hozzáállását, illetve mennyire elégedett a Hargita megyei és a csíkszentmártoni önkormányzat eddigi lépéseivel. A kérdőív készítői arra is kíváncsiak, hogy a lakosság szerint indokolt-e más nemzetek hőseinek is emlékhelyet kialakítani Úzvölgyében.
A Nemzet Útja (Calea Neamului) román szervezet hívei szombaton, július 8-án 150 fakeresztet állítottak fel a nemzetközi katonatemetőben a június 29-én eltávolított betonkeresztek helyébe. A román nemzeti színű szalaggal átkötött kisebb keresztek mellé egy nagyobbat és egy zászlórudat is kihelyeztek, utóbbin a román zászlóval. Vezetőjük, Mihai Tirnoveanu bejelentette, hogy a héten a román védelmi minisztériummal is tárgyal az így kialakított „román parcella” hivatalossá tételéről.
(MTI)
Nyitókép: MTI, Veres Nándor