Nyilvánosságra hozta a Gazdaságfejlesztési Minisztérium és az Agrárminisztérium az élelmiszerekre kivetett kötelező akciók kormányrendeletének tervét. Mint ismert, a szankciós infláció letörése érdekében a Kormány görög és francia példák alapján új inflációellenes eszköz bevezetéséről döntött, a jelentősebb bevétellel rendelkező kiskereskedelmi üzleteket rendszeres akciók meghirdetésére kötelezi.
A Gazdaságfejlesztési Minisztérium és az Agrárminisztérium
kidolgozta a részletszabályokat, a tervezet társadalmi egyeztetése még a mai napon megkezdődik
– derült ki a két minisztérium közös közleményből.
A közlemény szerint a kormányrendelet tervezete az alábbiakat rögzíti:
- Húsz akcióköteles termékkategória került meghatározásra, többek közt a következők: baromfihús; sertés-, marhahús, egyéb húsféleségek; tej, tejföl és helyettesítői; sajt; kenyér; péksütemények; száraztészta, rizs, egyéb ceráliák; friss gyümölcs; friss zöldség; készételek, fűszerek, ételízesítők. Az akcióköteles termékkategóriákba tartozó termékekre vonatkozó tájékoztatási segédletet Agrárminisztérium honlapján teszi közzé.
- Az érintett kiskereskedelmi üzleteknek valamennyi kijelölt termékkategóriából egy-egy szabadon választott terméket a kötelező akciózást megelőző 30 napban általuk alkalmazott legalacsonyabb árnál legalább 10 százalékkal szükséges kedvezőbb áron értékesíteniük.
- A kereskedő az akciózás időtartama alatt a kötelező akcióval érintett termék vonatkozásában köteles abból megfelelő mennyiséget árusítani és készleten tartani.
- A fogyasztóvédelmi hatóság ellenőrzése folyamatos lesz, az előírások megsértése az adott esettől függően 500.000 és 3.000.000 forint közötti bírságot vonhat maga után.
A Kormány a vásárlók érdekében az új intézkedéstől azt várja, hogy
az árak csökkentésével és a versenyhelyzet fokozásával megállítható a túlárazás és a spekuláció, így már a közeljövőben tovább mérséklődhet az infláció.
A Kormány célja, hogy a szankciók sújtotta gazdasági helyzetben is megvédje a családokat, a nyugdíjasokat, a teljes foglalkoztatást, továbbá kivédje a recessziót és év végére egy számjegyűre csökkentse az inflációt – zárta közleményét a Gazdaságfejlesztési Minisztérium.
(MTI)
Nyitókép: Nicolas Guyonnet / Hans Lucas via AFP