„Mostanában úgy szerepel a nyilvánoság előtt, mint a Közép-európai Rendszerváltást Kutató Intézet igazgatója. Meg lehet őrizni az objektivitást, ha olyan folyamatot kutat, amelynek része, sőt alakítója volt?
Biztos, hogy nem, de nekem nem is ez a célom. Azért hoztam létre az intézetet, mert kétséges, ma már mennyire vannak jelen a rendszerváltás idejére jellemző értékek, például a konszenzuskeresés, a demokratikus meggyőződés és a piacgazdaság melletti elköteleződés. Nem visszafelé akarunk nézni, a cél az, hogy a múltban lévő értékeket ma is meg tudjuk jeleníteni. Az intézmény még gyerekcipőben jár, kevés munkatárssal dolgozunk, pénzünk is alig van, de bízom benne, hogy beindulunk majd. Több dolgot csinálok, heti rendszerességgel hívnak tévéműsorokban és tanítok az ELTE jogi karán, a Bibó Kollégiumban. Ezek frissen tartanak, hiszen állandóan foglalkoznom kell az aktualitásokkal.
A társadalomban azért nincs ilyen jó megítélése a rendszerváltásnak. Milyen hibák vezettek el idáig?
Sok volt az illúzió, ami nem vált valóra. Az emberek azt várták, hogy rövid időn belül elérjük Ausztria életszínvonalát és egy konszolidált demokrácia lesz az országban. Ezért komoly a csalódás, ami nálunk nagyobb, mint például a lengyeleknél vagy a cseheknél, ugyanis ők mélyebbről indultak.
Követtek el olyan hibákat, amiket utólag máshogy csinálna?
Alábecsültük a történelmi tudat, a hagyományok jelentőségét. Azt gondoltuk, hogy egy tollvonással eltörlődnek az elmúlt negyven év és az évszázad problémái. Ma már látom, hogy nem így van.
»Kádár népe« maradtunk?
Nem becsülném le a magyarokat, elég tudatosan döntenek, aminek megvan a racionalitása. Az különböző okok miatt alakult ki, hogy a XX. században voltak meghatározó figurák, akik rányomták a bélyegüket egy-egy korszakra. Ferenc József, Horthy Miklós, Kádár János, és bizonyos szempontból Orbán Viktor is ilyennek számít, aki a nevével egy korszakot jelent. Ám ez nem valamiféle eleve elrendeltetés.
Gondolta volna a nyolcvanas években, hogy a barátjából ekkora jelentőségű politikus lesz?