Ismét sarki fény táncolhat Magyarország felett
Nagyobb eséllyel pénteken gyönyörködhetünk majd ebben az égi jelenségben.
A kialakult helyzet miatt számos helyen léphet fel zavar a rendszerekre, ami a GPS-szel felszerelt műholdakra is hatással lehet.
Az elmúlt két évben úgy tűnik, felgyorsult a Föld forgásának sebessége. 2020-ban jegyezhettük fel a 28 legrövidebb napot az atomórák hatvanas évekbeli bevezetése óta, idén június 29-én pedig újabb rekord született. A Föld minden idők leggyorsabb fordulatát hajtotta végre, aminek eredményeként a 24 órás nap valójában 1,59 ezredmásodperccel rövidebb ideig tartott – írja a TimeandDate nyomán a 24.hu.
Múlt hét kedden sem kellett sok az újabb rekordhoz: ekkor 1,50 ezredmásodperccel volt gyorsabb a Föld fordulata.
Az, hogy miért változik a forgási sebesség, egyelőre ismeretlen, ez azonban nem azt jelenti, hogy nincsenek róla elméletek. Sokan úgy vélik, hogy a jelenségnek az olvadó jégsapkákhoz lehet köze, vagy a mélyen lévő olvadt mag időszakos elmozdulásához. Mások a szeizmikus aktivitással magyarázzák e furcsa kilengéseket. Természetesen ebből az apró eltérésből az átlagember semmit nem érzékel. A minket körülvevő informatikai rendszerek és az atomórák azonban sokkal érzékenyebbek az ilyen változásokra. A kialakult helyzet miatt számos helyen léphet fel zavar a rendszerekre, ami a GPS-szel felszerelt műholdakra is hatással lehet – zárul a cikk.
Nyitókép: MTI/EPA/NOAA