Mindenki Trump győzelméről beszél – Orbán Viktor szerepéről már most megkezdődött a vita
Azt találgatják, ki lenne a jobb „híd” az Egyesült Államok és Európa között.
A magyar kormány keresztülvitte az USA-val kötött védelmi megállapodást is, amely nem született meg könnyen és nem is volt belőle nyilvános vita, írja a Denník N.
Jaroslav Nad (szlovák védelmi miniszter) és Ivan Korcok (szlovák külügyminiszter) az USA-val kötendő védelmi szerződést többek között azzal védelmezik, hogy egy ilyen típusú szerződéssel már az összes ország rendelkezik a NATO keleti határán. „Ez egy olyan sztenderd megállapodás, amellyel a NATO 29 országa közül 23 ilyennel vagy egy ehhez hasonlóval rendelkezik, beleértve Magyarországot és Lengyelországot is” – mondta Nad.
a kormánya azonban keresztülvitte az USA-val kötött védelmi megállapodást is. Magyarországon ez a megállapodás nem született meg könnyen és nem is volt belőle nyilvános téma, míg Szlovákiában az amerikaiakkal folytatott tárgyalások körül már az előző kormány alatt is „csetepaté” lett, amikor az SNS ellenezte a megállapodást.
A magyar kormány által ellenőrzött médiákban különösebb módon nem vitatták meg egy ehhez hasonló szerződés előnyeit és esetleges kockázatait. A politikai kulisszák mögött azonban forró volt a helyzet. Magyar oknyomozó újságírók 2019 februárjában arról írtak, hogy a szerződés szövege miatt a magyar és az amerikai tárgyalók között egy olyan vita robbant ki, amely diplomáciai konfliktussá terebélyesedett.
Az Orbán-kormány képviselői eredetileg azért nem akarták aláírni a szerződést, mert a nézőpontjuk szerint az
Az amerikaiak erre reagálva azzal fenyegetőztek, hogy ezt úgy fogják értékelni, mint Magyarország közeledését Oroszországhoz. A konfliktussal Mike Pompeo akkori amerikai külügyminiszternek kellett foglalkoznia, aki 2019 februárjában Budapestre repült, csak ekkor született meg a megállapodás végső szövege. Magyarország egy szimbolikus győzelmet aratott azáltal, hogy a szerződés preambulumába bekerült a pont, amely mindegyik fél szuverenitásának a tiszteletben tartásáról szól.
A Direkt36.hu azt írta, hogy több ország tárgyalások nélkül írta alá a szerződést, az első ellenvetései a magyaroknak voltak. Orbánék ezen lépéseire alapozva állítólag a szlovák fél sem írta alá automatikusan a szerződést.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd