A civil szervezetek, alapítványok és szakszervezetek részvételével megrendezett nemzetközi tanácskozás zárásaként tartott szombati sajtótájékoztatón Csizmadia László, az EuCET-et életre hívó Civil Összefogás Fórum (CÖF) – Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány vezetője hangsúlyozta: az Európai Uniónak nem felülről, hanem alulról kell szerveződnie, ehhez pedig civil kurázsi szükséges.
Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségnek elnöke emlékeztetett arra, hogy az Európi Unió vezetése meghirdette az unió jövőjéről szóló vitát.
Ebben a helyzetben létrehoznak az EuCET-ben tevékenykedő szervezetek képviselőinek részvételével egy grémiumot, amely eljuttatja javaslatait az uniós vezetőkhöz.
A központosítás a szakszervezetek pozícióit is gyengíti
Luca Malcotti, az olasz UGL szakszervezet főtitkár-helyettese a sajtótájékoztatón azt mondta, hogy olyan szociális Európát kell építeni, ahol biztosított a munkáltatók és a munkavállalók közötti párbeszéd és biztosított a tagállamok szuverenitása. Henri Malosse, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság volt elnöke, a Vocal Europe és a Jean Monnet Szövetség elnöke úgy vélekedett, hogy az uniós intézmények működését ma nem a harmónia megteremtése jellemzi, hanem a polgárok megosztása, illetve egymás ellen fordítják tagállamokat. Arról is szólt, hogy Magyarországon szabadnak érzi magát.
Ma a szabadság Közép-Európában van, Nyugat-Európában már nem vagyunk szabadok”
– mondta. A zárónyilatkozat szerint olyan Európai Unió megteremtése szükséges, amely figyelembe veszi az egyes tagországok eltérő történelmi tradícióit, kultúráját, gazdasági adottságait és nemzeti érdekeit, ugyanakkor közös európai múltunk és kultúránk alapján keresi a legszélesebb együttműködési lehetőségeket.
Ezért elutasítják a jelenlegi európai vezetés centralizáló törekvéseit és az olyan ideológiákat, amelyek megkérdőjelezik Európa történelmi örökségét, keresztény-zsidó gyökereit.
Erős Európa erős nemzetállamok szövetségeként
A résztvevők egy erős Európát szeretnének, amelyben például a nemzeti állam- és kormányfők fórumának, az Európai Tanácsnak az általános politikai állásfoglalásait nem írhatják felül alsóbb szintű tanácsi határozatok, és szükségesnek tartják az európai polgári kezdeményezés intézményének megerősítését.
A nyilatkozat szerint, a jelenlegi pandémia is rávilágított, hogy mennyire sérülékeny az olyan gazdaság, amely túl széleskörűen kapcsolódik be a nemzetközi kereskedelembe.