A gyerekeknél is ugyanazok a kockázati tényezők, mint a felnőtteknél, csakhogy a gyerekek között szerencsére ezeknek a hajlamosító tényezőknek az előfordulási aránya más – mondja Rusvai Miklós. Míg a felnőtteknél a szív- és érrendszeri betegség az elsődleges rizikófaktor, addig ennek az előfordulása a gyerekeknél viszonylag ritka. Az eddigi megfigyelések szerint a gyerekeknél
az elhízást, a cukorbetegséget és a légúti krónikus betegségeket, különösen az asztmát érdemes kiemelni kockázati tényezőként.
A tény, hogy a gyerekek a covid vektorai, a brit mutáns esetén még inkább igaz. Vagyis a felnőttek növekvő átoltottsági aránya miatt egyre inkább egyéb légúti fertőzések terjedésére hasonlít a koronavírus: először a gyermekek betegszenek meg, majd ők viszik haza a fertőzést a családba. Vannak, akik azt állítják, hogy az új koronavírus-variánsok gyermekeken keresztül szóródnak szét, ám Rusvai Miklós szerint ez nem igaz, hiszen nem magasabb a fiatalabbaknál a vírus mutációs hajlandósága. „Minden megfertőződöttben kialakulhat mutáció, tehát a gyerek ebből a szempontból nem kockázatosabb, mint a felnőtt” – szögezi le.
Kiemeli ugyanakkor, hogy a „korosztályi lépcsőzetesség” a fiatalkorúak között is érvényes, nevezetesen: minél idősebb a kiskorú, annál hajlamosabb arra, hogy tünetesen, vagy súlyos tünetekkel betegedjen meg, tehát a korral arányosan nő a veszélyeztetettség, és ez az élet első 20 évében is igaz.
Arra a kérdésünkre, hogy mikor lenne ideális az iskolanyitás, Rusvai Miklós azt mondja, egy tavaly tavaszihoz hasonló zárlattal azonnal megszűnne a járvány, márpedig a járványtani szempontok ezt mondatnák. Csakhogy
egy ilyen zárást már nem bírnánk el, térdre kerülne az ország.
Hozzáteszi, nyilván minél később nyitnak az oktatási intézmények, annál jobb, csakhogy mivel nemcsak járványtani szempontok mellett születnek a döntések, nehéz megmondani, ez mikor lenne ideális.
Ne menjünk el az olyan szempontok mellett sem, minthogy sok család megélhetési gondokkal küzd, mert a digitális oktatás, vagy a kisebb korú gyermek nem megoldott felügyelete miatt nem tud dolgozni, rosszabb esetben pedig emiatt veszti el a munkáját. Nem hagyhatjuk figyelmen kívül azt sem, hogy az online tanulás hatékonysága messze elmarad a jelenléti oktatás hatékonyságától. Sok szülő attól tart, hogy egy év teljesen kiesik a gyerek oktatásából. S ami még kiemelten fontos: a gyermekek pszichés állapota is nagyon komolyan megsínyli a bezárkózást és a kortársaktól való távollétet.
„A gyerekek már lassan megőrülnek itthon, és mi is egy kicsit tőlük”
– mondja egy apa, akinek a családja könnyebb helyzetben van, mivel a nagyszülők megkapták mindkét oltást, így nyugodt lelkiismerettel merik hozzájuk küldeni a csemetét. Mint mondja, sokat elmond a gyermekek lelkiállapotáról, hogy ilyen kitörő örömmel még karácsonykor se látogatják a nagyszülőket.